Najnowszą analizę na ten temat opublikowało czasopismo Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes.

Naukowcy z University of Alabama w Birmingham dokonali meta-analizy 18 badań, w tym randomizowanych prób oraz badań prospektywnych, w których wzięło udział ponad 2 mln uczestników. Drobiazgowo ocenili dowody naukowe i nie stwierdzili żadnych korzyści klinicznych płynących ze stosowania multiwitaminy oraz minerałów w prewencji zawału, udarów oraz śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Wcześniej do podobnych wniosków doszedł zespół kanadyjskich badaczy kierowany przez profesora Davida Jenkinsa, o czym informowaliśmy na początku czerwca. Naukowcy przeprowadzili systematyczny przegląd i metaanalizę aż 179 randomizowanych badań dotyczących suplementacji witamin i składników mineralnych oraz ich wpływu na układ krążenia. Wynikało z nich, że jedynie kwas foliowy w połączeniu z witaminami z grupy B może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i udaru.

Zdaniem autorów najnowszej analizy na ten temat, niezmiernie trudne jest przekonanie ludzi, w tym osób zajmujących się żywieniem, że minerały i multiwitamina nie zapobiegają zawałowi serca.

- Mimo że multiwitaminowe i mineralne suplementy przyjmowane z umiarem rzadko bezpośrednio szkodzą, to zachęcamy ludzi, aby chronili zdrowie swojego serca w inny sposób - mówi kierujący projektem dr Joonseok Kim.

Badacze mają nadzieję, że ich praca przekona do wykorzystywania udowodnionych metod redukcji ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych, takich jak spożywanie większej ilości warzyw i owoców, podejmowanie wysiłku fizycznego oraz unikanie palenia tytoniu.

Naukowcy zwracają też uwagę, że American Heart Association nie zaleca stosowania zawierających minerały ani multiwitaminowych suplementów w celu ochrony przed chorobami układu krążenia.