Ewa Wrzosek poinformowała, że otrzymała od Apple'a ostrzeżenie, iż mogła paść ofiarą ataku z wykorzystaniem Pegasusa ze strony służb państwowych. Komunikat wskazuje, że mogła stać się celem takiego ataku ze względu na charakter swojej działalności. Prokurator uznała, że to ostrzeżenie potraktuje poważnie, bo "poprzedziły je inne incydenty".

"Właśnie otrzymałam alert @AppleSupport o możliwym cyberataku na mój telefon ze strony służb państwowych. Ze wskazaniem, że mogę być celem ataku ze względu na to co robię lub kim jestem. Ostrzeżenie potraktuję poważnie, bo poprzedziły je inne incydenty @ZiobroPL czy to przypadek?" – napisała w swoim wpisie prokurator Ewa Wrzosek.

- Na pewno telefon w najbliższych dniach dam do oględzin fachowcom, by ci mogli stwierdzić, czy faktycznie — o czym mnie system ostrzegał - mogłam stać się celem ataku służb posługujących się systemem "Pegasus" - powiedziała portalowi Onet.pl prok. Ewa Wrzosek. - Na pewno nie będę się narażać na inwigilację, nie chcę ryzykować. Świadomie i właśnie w tym celu opublikowałam tweeta, by ostrzec tych, którzy mogli stać się celem podobnego ataku - dodała.

Branżowy portal spidersweb.pl donosi, że Apple wysyła powiadomienia do użytkowników zaatakowanych Pegasusem. Koncern wyjaśnia, że jeśli urządzenie zostanie skutecznie zaatakowane, to osoby trzecie mogą mieć dostęp do wrażliwych danych, w tym korespondencji, zdjęć, nagrań z mikrofonu itp.

Firma Apple, która jest producentem telefonów Iphone, w ostatnich dniach złożyła pozew przeciwko izraelskiej firmie NSO Group, która jest twórcą systemu "Pegasus". Pozwala on na śledzenie użytkowników telefonów zarówno z systemem Android, jak i iOS.

Pegasus to nazwa systemu inwigilacji opracowanego przez izraelskie NSO Group, który jest sprzedawany rządom na całym świecie. Wiele wskazuje na to, że nabyli go Polacy, którzy mieli wykorzystać go do m.in. pochwycenia Sławomira Nowaka.

spidersweb.pl

Onet przypomina, że prokurator Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów 23 kwietnia 2020 r. wszczęła śledztwo w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób poprzez przedsięwzięcie działań mających na celu przeprowadzenie prezydenckich wyborów kopertowych w kwietniu 2020 r., w czasie stanu epidemii COVID-19. Tego samego dnia śledztwo zostało umorzone, a dzień później Prokurator Krajowy polecił wszcząć wobec Wrzosek postępowanie dyscyplinarne z powodu "oczywistego i rażącego naruszenia przepisów prawa".

Czytaj więcej

Chcą posłać prokurator Wrzosek do więzienia za śledztwo ws. wyborów kopertowych