PILNE. Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką PO na prezydenta

345 delegatów na konwencję krajową Platformy Obywatelskiej zdecydowało, że kandydatką tej partii na prezydenta będzie Małgorzata Kidawa-Błońska. Rywalem obecnej wicemarszałek Sejmu był prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który otrzymał 125 głosów.

Aktualizacja: 14.12.2019 11:27 Publikacja: 14.12.2019 07:23

PILNE. Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką PO na prezydenta

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta wybierali obecni i byli parlamentarzyści PO, członkowie zarządu krajowego PO i działacze regionalni.

Czytaj także:

Kidawa-Błońska: Siła i słabość banału

Małgorzata Kidawa-Błońska, obecna wicemarszałek Sejmu, w przeszłości zajmowała stanowisko marszałka Sejmu (25 czerwca 2015 - 11 listopada 2015), dwukrotnie była też rzecznikiem prasowym rządu (Donalda Tuska i Ewy Kopacz).

Z PO związana jest od 2001 roku. W latach 2006-2013 była szefową warszawskich struktur Platformy. W Sejmie zasiada nieprzerwanie od 2005 roku.

3 września, na nieco ponad miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ogłosił, że Kidawa-Błońska jest kandydatką tej partii na premiera. W wyborach z 13 października startując z pierwszego miejsca z listy Koalicji Obywatelskiej w Warszawie Kidawa-Błońska zdobyła 416 030 głosów - i był to najlepszy indywidualny wynik kandydata startującego w wyborach.

Z wykształcenia jest socjologiem. Jest prawnuczką prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego i premiera II RP Władysława Grabskiego.

- Kandyduję, bo nie zgadzam się na kolejnych Banasiów, kolejnych Misiewiczów, kolejnych Piotrowiczów - mówiła przed tygodniem w czasie debaty prawyborczej w PO Kidawa-Błońska. Wicemarszałek Sejmu mówiła też o tym, że prezydentura powinna być ponadpartyjna oraz łączyć Polaków. - Kandyduję, bo jestem kobietą - zaznaczyła. - W tych trudnych czasach kobieta lepiej da radę zasypywać podziały w społeczeństwie - dodała.

Jak dotąd gotowość startu w wyborach prezydenckich zgłosili wcześniej lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia.

Kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta wybierali obecni i byli parlamentarzyści PO, członkowie zarządu krajowego PO i działacze regionalni.

Czytaj także:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam
Wydarzenia
Kalendarium Powstania Warszawskiego
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości