Wybudowany w latach 60. dworzec już dawno przestał być już wizytówką stolicy. Tymczasem kolejarze chcieliby, żeby korzystało z niego jak najwięcej pasażerów wyjeżdżających z miasta ze Wschodniego. By ich do tego zachęcić, potrzebne są jednak inwestycje, które odmienią widok stacji.

– Dzięki przebudowie dworzec przestanie być peryferyjną stacją. Na Pradze powstanie nowoczesny obiekt, który zmieni krajobraz tej części Warszawy – zapowiada członek zarządu PKP Jarosław Adwent.

Budowa nowej stacji jest konieczna także po to, by stolica mogła poradzić sobie z przyjęciem kibiców, którzy przyjadą na Euro 2012. Z Dworca Wschodniego na planowany na błoniach przy ul. Zielenieckiej Stadion Narodowy będą mogli dojść w ciągu kwadransa.

Koszt budowy stacji może wynieść nawet kilkaset milionów złotych. Koleje pieniędzy jednak nie mają, dlatego szukają firmy, która wybuduje dworzec. Wczoraj ogłosiły zaproszenie do rokowań, które wyłonią inwestora. W zamian za wyłożone pieniądze będzie mógł czerpać zyski z towarzyszących stacji obiektów. Do zagospodarowania jest łącznie 16 hektarów terenu pomiędzy ulicami Kijowską a Lubelską. Obok nowego dworca powstanie kompleks budynków, w którym znajdą się m.in. biura, sklepy, punkty usługowe, hotele, restauracje i kawiarnie. Niewykluczona jest też budowa multipleksu.

Rozmowy z chętnymi firmami mają zakończyć się w połowie przyszłego roku. – Ile pieniędzy wyłożą na inwestycję i w jaki sposób będą mogły na niej zarabiać, określimy w trakcie negocjacji – podkreśla rzecznik PKP Michał Wrzosek.Rozmowy będą dwuetapowe. Najpierw kolejarze ocenią zaproponowane przez zainteresowane firmy koncepcje zagospodarowania dworca i sąsiadujących z nim terenów. Przyjrzą się również ich doświadczeniu i zbadają zdolność finansową partnerów. Do drugiego etapu ma przejść najwyżej pięć firm.

– Wtedy ocenimy szczegółowe projekty i wybierzemy najlepszy – mówi Michał Wrzosek.

Dworzec Wschodni to kolejna stacja, którą w najbliższych latach PKP chcą przebudować. We wrześniu tego roku koleje rozpoczęły poszukiwania prywatnego inwestora, który wybuduje nowy Dworzec Zachodni. Koszt oszacowały na 40 – 60 mln euro. Inwestycją zainteresowanych jest 20 firm. W zamian za dworzec na sąsiadujących z nim 50 hektarach między Alejami Jerozolimskimi a ul. Prądzyńskiego mogłyby wybudować największe w stolicy centrum handlowo-biurowe. Prace mają się rozpocząć na przełomie 2008 i 2009 r. i zakończyć rok przed Euro 2012. Do 2009 r. gruntownie przebudowany zostanie również Dworzec Gdański, który w trakcie prac na Wschodnim i Zachodnim będzie przyjmować większość pociągów dojeżdżających do Warszawy.

Dyskusja na temat tekstu na blog.rp.pl/warszawa