Według Iranu raport ws. zestrzelenia samolotu Ukraińskich Linii Lotniczych tuż po jego starcie z lotniska w Teheranie jest "wysoce upolityczniony".

Autorzy raportu uważają, że choć Iran nie zestrzelił samolotu celowo, to jednak nie zwalnia to irańskich władz z odpowiedzialności za tę tragedię.

Iran przyznał się do zestrzelenia samolotu przez obronę przeciwlotniczą, zrzucając odpowiedzialność za tragedię na "katastrofalny błąd" sił zbrojnych postawionych w stan najwyższej gotowości w związku z zagrożeniem ze strony USA. Iran spodziewał się w tamtym czasie odpowiedzi USA na ostrzelanie przez Iran baz w Iraku, w których stacjonowali amerykańscy żołnierze.

Na pokładzie zestrzelonego boeinga znajdowało się 55 obywateli Kanady i 30 rezydentów tego kraju.

Kanada wielokrotnie skarżyła się, że oficjalne wyjaśnienia przyczyn katastrofy przedstawione przez Iran nie odpowiadają na wiele ważnych pytań ws. tragedii.

Kanada i inne państwa, których obywatele znajdowali się na pokładzie boeinga, domagają się odszkodowań dla rodzin ofiar. Kanada nie utrzymuje relacji dyplomatycznych z Iranem co utrudnia występowanie z roszczeniami.

W odpowiedzi na kanadyjski raport wiceszef MSZ Iranu, Mohsen Baharvand, stwierdził, że "z prawnego punktu widzenia" Kanada nie ma "żadnych kompetencji pozwalających jej na przygotowanie jednostronnego i arbitralnego raportu ws. katastrofy lotniczej poza jurysdykcją" Ottawy.

Minister określił raport mianem "skrajnie upolitycznionego" i zapewnił, że Teheran "wywiązał się ze zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego".