– To rekord – cieszy się Jerzy Kisielewski, szef komitetu.

155 tys. zł i to bez podliczenia puszki Jerzego Waldorffa (tej przy grobie założyciela Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami) – tyle zebrało w jeden dzień 200 kwestujących na Powązkach.

Za tę kwotę uda się odnowić około 50 kolejnych zabytkowych nagrobków (dzięki zbiórkom przez ostatnie 32 lata odnowiono ich 1200).

– Efekt zbiórki świadczy o tym, jak bardzo jednak jesteśmy przywiązani do tradycji – uważa Kisielewski.

Na Powązkach kwesta odbywa się także dziś w godz. 9 – 19. Zbiórki pieniędzy, z których dochód przekazany zostanie na ratowanie pięknych zabytkowych nagrobków, od rana trwały nie tylko na Powązkach, ale także na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej, Prawosławnym przy ul. Wolskiej, Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej i Ewangelicko-Reformowanym przy ul. Żytniej. I na każdym pojawiały się znane osobistości świata kultury.

155 tys. zł - tyle zebrano wczoraj na Powązkach. To rekord – rok temu przez dwa dni zebrano 159 tys. zł

– Bez aktorów zbiórka nie przyniosłaby aż takich efektów – podkreślała Irena Scholl, przewodnicząca Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Cmentarza Ewangelicko-Reformowanego, na którym zebrano 11,8 tys. zł (aktorzy ponad 7 tys. zł). Prym wiodły tu Barbara Horawianka i Emilia Krakowska – ta ostatnia dotarła po zmroku, po kweście na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim. I choć była zmęczona, kategorycznie zażądała puszki, mówiąc, że „idzie w bój”. Na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym datki zbierane będą jeszcze 2 i 4 listopada w godz. 10 – 15.

– Na Ewangelicko-Augsburskim kwestujemy 2 listopada w godz. 9 – 17, a 3 i 4 w godz. 10 – 16 – zapowiada Witold Straus z zarządu cmentarza. – 1 listopada zebraliśmy 23 tys. zł, a 31 października 3 tys. zł.

– Szkoda, że nie dołącza młode pokolenie aktorów – uważa aktor Olgierd Łukaszewicz, kwestujący od 30 lat, którego spotkać można było wczoraj m.in. u ewangelików.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

– Ale my sobie radzimy – zapewniała aktorka Ewa Kasprzyk, ubrana w futrzaną czapę, potrząsająca dla zachęty puszką podczas kwesty na Powązkach. – To nie tylko obowiązek, ale i wielki zaszczyt dla nas.

Gwiazd nie zabrakło na Cmentarzu Żydowskim – tu kwestowali m.in. Maja Komorowska i Andrzej Wajda z żoną – udało się zebrać ok. 5 tys. zł. Zbiórka odbędzie się jeszcze w niedzielę w godz. 11 – 13.

Zbierającym pomogła pogoda. Kiedy nie pada, więcej ludzi przychodzi na cmentarze i daje pieniądze.