9 grudnia na 50 latarniach na Nowym Świecie rozbłyśnie ponad 100 tysięcy lampek. A dzień wcześniej na pl. Zamkowym wyrośnie... las.

– Rok temu podpisaliśmy trzyletnią umowę na dekorację z firmą Vattenfall, która jest sponsorem iluminacji – mówi Witold Fizyta ze stowarzyszenia Nowy Świat. – Ozdoby zamontujemy w nocy z 1 na 2 grudnia, lecz zapalimy tydzień później. Dlaczego wtedy? Bo 9 grudnia na Trakcie zostanie zainaugurowany sezon bożonarodzeniowy. Tego dnia na zamkniętej dla ruchu ulicy zaplanowano koncerty kolęd, kiermasze i wizytę św. Mikołaja z Laponii (tego, który przez Finlandię jest upoważniony do oficjalnych wizyt zagranicznych).8 grudnia na pl. Zamkowym rozpocznie się kiermasz przygotowany przez Lasy Państwowe. Do 21 grudnia będzie tu można kupować świerki i sosny. Rozbłyśnie też światełkami dąb przed zamkiem.

Na dekorację Starówki miasto przeznaczy 230 tys. zł. Przygotowano już projekt, m.in. zielonych girland przeplatanych soplami. Tyle że problemy stwarza jedna z 16 wspólnot mieszkaniowych, która żąda 1 tys. zł miesięcznie za korzystanie z jednego haka do zawieszenia ozdób. Na domach tej wspólnoty jest sześć haków (przy Świętojańskiej 7, 9, 11, 13, Piwnej 4, pl. Zamkowym 15/19).– Nie mogliśmy przystać na takie warunki – mówi wiceburmistrz Śródmieścia Marcin Rzońca.

Być może sposób znajdzie Zarząd Terenów Publicznych – chce postawić przed budynkami maszty, które ozdobi serpentynami ze światełkami. Wiceburmistrz liczy jeszcze, że wspólnota zmieni decyzję. – Może uzna, że wykorzystanie haka nie jest warte więcej niż 100 złotych – mówi.