– Moda na adaptacje XIX-wiecznych budowli do nowych celów jest dziś powszechna na całym świecie. Także w Polsce inwestorzy coraz częściej szukają atrakcyjnych, zabytkowych miejsc do zabudowy. Dawno opuszczone, zrujnowane fabryki, kopalnie, huty, które od wielu lat niszczeją i straszą w okolicy, stanowią ogromny potencjał dla osób mających pomysł na ich zagospodarowanie. Dlatego też coraz częściej w byłych browarach, drukarniach, gazowniach czy halach zamkniętych zakładów powstają nowoczesne, wielofunkcyjne centra handlowo-rozrywkowe, apartamenty oraz ośrodki konferencyjno-edukacyjne. Przykładem takiego wykorzystania, wydawać by się mogło, niepotrzebnych budowli są między innymi poznański Stary Browar, Dolnośląskie Browary, Manufaktura w Łodzi, Drukarnia w Bydgoszczy czy śląskie kopalnie zamieniane na galerie i muzea.Dwa lata temu Stary Browar jako centrum handlu, sztuki i biznesu otrzymał tytuł najlepszego projektu komercyjnego na świecie w kategorii centrów średniej wielkości. Poznański kompleks doceniono za architekturę, funkcjonalność, innowacyjność rozwiązań i ożywienie zrujnowanego zabytku.W Warszawie w dawnych zakładach przemysłowych, powstają apartamenty wraz z zapleczem usługowym – restauracjami, sklepami, kawiarniami, natomiast w Bydgoszczy kilka lat temu przebudowano dwa zabytkowe spichlerze na siedzibę banku. Pomysł architektów, którzy chcieli przy okazji zmienić otoczenie budynków, poparło miasto. Wyremontowano fragment zabytkowego nabrzeża, przekształcając poprzemysłowe, zaniedbane tereny w aleje spacerowe i skwery. Dziś sąsiadujący z bankiem deptak wzdłuż Brdy jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

We Wrocławiu teren Browarów Dolnośląskich wkrótce zostanie przebudowany, przy czym zabytkowy charakter miejsca nie zostanie naruszony. Poza zabytkowymi budynkami – słodownią, fermentownią i leżakownią – zostaną również zachowane stajnia, komin i wiatrownice. Powstanie obiekt handlowy z funkcją kulturalno-edukacyjną nawiązujący do starej poprzemysłowej architektury. Inwestor planuje też stworzyć otwarty dla mieszkańców zielony bulwar z restauracjami i kawiarniami. Pozostałe budynki będą zaadaptowane głównie na mieszkania, apartamenty i powierzchnie usługowo-komercyjne.

Wzorem dla powstających śląskich muzeów powinny być rewitalizowane budynki poprzemysłowe w Zagłębiu Ruhry. W Essen dawna kopalnia Zollverein stała się główną atrakcją turystyczną regionu. W kompleksie powstało nie tylko muzeum, ale również kasyno, centrum wzornictwa przemysłowego oraz sala koncertowa. Dokonano wzorowej rewitalizacji, zachowując charakter obiektów. Rewitalizację doceniono i w 2001 roku kompleks wpisano na światową listę UNESCO.