Wszystko zależy od premiera. Moim zdaniem, zwłaszcza w czasie kryzysu, ważna jest stabilność rządu. Wiele moich koleżanek i kolegów po 1,5 roku radzi sobie znacznie lepiej niż na początku naszej pracy. Szkoda byłoby marnować ich potencjał wzmocniony o doświadczenie, którego w tym czasie nabrali.
[b] Jest pan zadowolony z budowy dróg i infrastruktury przed Euro 2012? [/b]
Plan, który ogłosił pan minister Grabarczyk, był odziedziczony po poprzednikach. Mam tu na myśli 3 tys. km dróg szybkiego ruchu i autostrad. Po bardzo wnikliwej analizie uznaliśmy, że to plan nierealny, nie będziemy go podtrzymywać w rozmowach z UEFA. Dlatego zmieniliśmy 3 na 2 tys. km. Uznaliśmy, że należy postawić na budowę najważniejszych odcinków takich jak np. Nowy Tomyśl – Świecko i Konotopa – Stryków. Z przyjemnością stwierdzam, że minister Grabarczyk odniósł duży sukces, bo podpisał ważne umowy i dopiął finansowanie w tak trudnym okresie kryzysu i nieufności instytucji finansowych. Napięcie było duże, negocjował do ostatnich godzin, ale udało mu się i jestem spokojny, że te odcinki będą gotowe na Euro 2012.
[b]Wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna ostatnio zakwestionował plan prywatyzacji ministra skarbu. Czy tak powinno być? [/b]
Nie kwestionował, tylko odniósł się do kampanii wyborczej, kiedy Platforma Obywatelska mówiła, że jej celem nie jest prywatyzacja KGHM.
[b] A gdyby szef MSWiA powiedział, że nie będzie tam stadionu, gdzie pan zamierza go wybudować, bo obiecał to wyborcom... [/b]
Stadiony powstają tam, gdzie zostało to zaplanowane w procesie przygotowań do EURO 2012.
[b]Czyli minister Grad zrobił błąd, mówiąc publicznie o prywatyzacji przed uzgodnieniem jej z premierem i rządem? [/b]
To była propozycja strategicznej koncepcji ministra Grada, nad którą teraz będzie pracować Rada Ministrów.
[b] Czyli wicepremier Schetyna też zbyt pochopnie wykluczył prywatyzację KGHM? [/b]
Wicepremier Schetyna jasno stwierdził, że prywatyzacja KGHM jest możliwa w odpowiednim czasie i po odpowiednim przygotowaniu.
[b]Tak, ale zdanie zmienił dopiero po spotkaniu z premierem... [/b]
Po to są premier i Rada Ministrów, by wszelkie decyzje były wspólnie uzgadniane i podejmowane. Ostateczne słowo zawsze należy do premiera, który kieruje pracą rady i bierze za nią pełną odpowiedzialność.
[b]Rząd oszczędza też na administracji. Będą cięcia kadrowe w ministerstwie sportu?[/b]
Gdy przyszedłem do resortu, nikt nie miał ustalonego zakresu obowiązków, stanowiska pracy nie były precyzyjnie opisane. Wszelkie zmiany kadrowe w ministerstwie będą następować w sposób racjonalny, pod kątem wykonywanych zadań.
[b] Pracę straci 10 proc. urzędników? [/b]
Podzielam pogląd premiera, że konieczna jest racjonalizacja polegająca na zmniejszeniu zatrudnienia w administracji. Kluczem jest dobra organizacja i ludzie. Zależy mi na tym, by w moim resorcie wszyscy pracowali efektywnie i byli dobrze, adekwatnie do wykonywanych zadań wynagradzani.
[b]Jesienią w Sejmie ważne głosowania. Za którym projektem ustawy o in vitro pan zagłosuje: Jarosława Gowina czy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej?[/b]
Bliższy jest mi projekt pani poseł Kidawy-Błońskiej. Mamy w Platformie Obywatelskiej taką umowę, że tego typu problemy każdy rozstrzyga na podstawie własnych przekonań.
[b] Będą wcześniejsze wybory parlamentarne? [/b]
Jeśli nie ma nadzwyczajnych powodów, kadencja nie powinna być skracana. Trudno mi sobie wyobrazić, byśmy jako Platforma Obywatelska zaproponowali rozwiązanie parlamentu.