Prezydent Duda zdecydował. Znamy nazwisko premiera i marszałka seniora

W orędziu do narodu prezydent Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Ogłosi też nazwisko marszałka seniora, którym ma zostać Marek Sawicki z PSL - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Aktualizacja: 06.11.2023 19:56 Publikacja: 06.11.2023 19:04

Prezydent Duda zdecydował. Znamy nazwisko premiera i marszałka seniora

Foto: Fotorzepa/ Jakub Czermiński

W zapowiedzianym na godz. 20 orędziu Andrzej Duda miał ogłosić "pierwszy krok" na drodze tworzenia rządu.

Ogłosił to w mediach społecznościowych szef gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek.

Po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych z 15 października, które wykazały, że sejmową większość zgromadziły partie opozycyjne, prezydent Andrzej Duda ogłosił konsultacje ze wszystkimi komitetami wyborczymi, których przedstawiciele zasiądą w nowym parlamencie.

Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 35,38 proc. głosów i 194 mandaty. Jednak gdyby nawet zawiązało koalicję z Konfederacją (7,16 proc. i 18 mandatów), wcześniej upatrywaną jako potencjalnego koalicjanta, nie zapewnia to partii Jarosława Kaczyńskiego większości. Aby utworzyć większościowy rząd, PiS musiałoby "przejąć" ponad 30 posłów ugrupowań opozycyjnych. Mimo to PiS przekonuje, że jako ugrupowaniu, które w wyborach uzyskało najwięcej głosów, jemu prezydent powinien powierzyć tę misję.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Co powie prezydent w wieczornym orędziu

Podczas prezydenckich konsultacji premier Mateusz Morawiecki zapewniał Andrzeja Dudę, że PiS jest zdolne do utworzenia rządu, taką samą deklarację złożyły partie opozycyjne, które łącznie zyskały 53,71 proc. głosów i 248 mandatów.

Mimo że sejmową większość zapewniła sobie opozycja, prezydent Andrzej Duda po konsultacjach oświadczył, że  zapewnienia o zdolności utworzenia rządu złożyło "dwóch równorzędnych kandydatów na premiera" - Mateusz Morawiecki i Donald Tusk.  I między nimi, po analizie i przemyśleniach, miał dokonać wyboru.

Czas dla Morawieckiego

Powierzenie misji formowania rządu Mateuszowi Morawieckiemu oznacza, że w ciągu dwóch tygodni od pierwszego posiedzenia Sejmu polityk będzie musiał stworzyć gabinet i znaleźć większość w Sejmie, która udzieli mu wotum zaufania.

Arytmetyka sejmowa, poparta oficjalnymi deklaracjami polityków opozycji,  którzy zarzekali się, że pod żadnymi warunkami nie nawiążą współpracy z PiS, wskazuje, że rząd Morawieckiego nie uzyska poparcia Sejmu.

Marszałek senior. Nazwisko spoza listy

Powierzenie funkcji marszałka seniora politykowi PSL może być zaskoczeniem. Do tej pory na giełdzie nazwisk pojawiali się Antoni Macierewicz, Jarosław Kaczyński i Ryszard Terlecki, a  ostatnio także Bożena Borys-Szopa, także z Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Prezydent ma kandydata na marszałka seniora. Duże szanse posłanki PiS

W zapowiedzianym na godz. 20 orędziu Andrzej Duda miał ogłosić "pierwszy krok" na drodze tworzenia rządu.

Ogłosił to w mediach społecznościowych szef gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek.

Pozostało 94% artykułu
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?