Zaręczyliście się? Formalności załatwcie online

Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy wiele osób decyduje się na zaręczyny. Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczy, jak uniknąć przedślubnej urzędowej gorączki.

Aktualizacja: 30.12.2019 15:06 Publikacja: 30.12.2019 13:17

Zaręczyliście się? Formalności załatwcie online

Foto: Adobe Stock

Suknia, garnitur, rezerwacja sali, kwiaty, upominki dla gości (najpierw ustalenie ich listy...), zaproszenia i ... wiele więcej. Na razie cieszcie się chwilą, a kiedy już weźmiecie się za załatwianie przedślubnych formalności, pamiętajcie: wiele z nich możecie załatwić online.

Nie pytaj mamy

To czego na pewno będziecie potrzebowali to odpisy aktów urodzenia. Nie zaprzątajcie sobie głowy telefonami do rodziców, czy przeszukiwaniem mieszkania. Wejdźcie na www.gov.pl i tam to załatwcie.

Czytaj także: Dowód osobisty: wniosek złóż przez internet

– Nasza e-usługa jest „odmiejscowiona". Co to znaczy? Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa – dodaje szef MC.

E-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego resort wprowadził dwa lata temu. Od tej pory skorzystały z niej niemal 83 tysiące osób.

Chcecie do nich dołączyć, ale nie wiecie jak?

Zacznijcie od założenia profilu zaufanego (PZ). To świetny początek nowej drogi życia. Każde z Was powinno mieć swój profil zaufany.

Szybko się przekonacie, że PZ skutecznie życie ułatwia. Możecie go założyć w pełni online na stronie www.pz.gov.pl lub najpierw wypełnić wniosek w internecie, a później potwierdzić swój profil w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających.

Profil zaufany założony. Teraz działajcie w pojedynkę. Oto krótka instrukcja:

• Wejdź na stronę www.gov.pl i zaloguj się (profilem zaufanym) do konta Mój Gov (prawy górny róg).

• Tam, w kategorii Zaświadczenia odpisy, wybierz e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego.

• Kliknij przycisk „Wyślij wniosek o uzyskanie aktu stanu cywilnego".

• Wypełnij prosty elektroniczny formularz. Musisz tam zaznaczyć, o jaki rodzaj odpisu wnioskujesz. Twoje dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną Ci jedynie dane kontaktowe.

• Następny krok – wybór sposobu odbioru dokumentu. Do wyboru masz odbiór osobisty w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjną przesyłkę pocztową lub elektroniczną wersję dokumentu (wysyłka na Twoją skrzynkę na ePUAP, znajdziesz ją w panelu Mój Gov).

• Teraz to już naprawdę ostatni krok – za odpis trzeba zapłacić, ale niedużo.

Płacę i odbieram

Kwota będzie zależeć od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Ceny są różne (22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego). Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności. Można zapłacić elektronicznie – po wybraniu nazwy banku, zostajemy przekierowani do jego strony logowania. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł.

Jeśli nie masz konta internetowego, możesz zapłacić przelewem. W tej sytuacji – skan dowodu zapłaty dołącz jako załącznik do wniosku.

I to wszystko!

E-usługi dla nowożeńców

Pamiętajcie, dzięki naszym e-usługom sprawy urzędowe możecie załatwiać w weekendy, czy święta, o dowolnej porze. Nie musicie czekać na otwarcie urzędu. To naprawdę świetne ułatwienia.

Suknia, garnitur, rezerwacja sali, kwiaty, upominki dla gości (najpierw ustalenie ich listy...), zaproszenia i ... wiele więcej. Na razie cieszcie się chwilą, a kiedy już weźmiecie się za załatwianie przedślubnych formalności, pamiętajcie: wiele z nich możecie załatwić online.

Nie pytaj mamy

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Wyrównanie 500+ do 800 zł od sierpnia 2023? ZUS wydał komunikat
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo dla Ciebie
Nieoficjalnie: były minister zdrowia Adam Niedzielski dostanie 100 tys. złotych kary
Konsumenci
Ziobro na koniec skierował dwie skargi nadzwyczajne. Czego dotyczą?
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości