Rynek leasingu rozwija się bardzo dynamicznie - w I półroczu wzrost wyniósł 31,8 proc. (rok do roku). Wartość sfinansowanych w tym czasie aktywów jest znacznie lepsza od rekordowego I półrocza 2008, kiedy to wartość finansowanych inwestycji sięgnęła 17,9 mld zł. Aktywa sfinansowane leasingiem stanowią większość (85,9 proc.) w ogólnej strukturze finansowania firm leasingowych. Udział pożyczki w finansowaniu aktywów ruchomych w I półroczu 2014 roku wyniósł 14,4 proc. i stopniowo rośnie. Główną siłą napędową rynku pozostają samochody oraz maszyny.

Dwa pierwsze kwartały roku charakteryzowały się wysoką dynamiką na rynku samochodów ze względu na możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu aut osobowych z homologacją ciężarową w I kwartale br. oraz korzystne przepisy dla leasingu aut z segmentu premium w II kwartale. Segment maszyn zanotował stabilny wzrost ze względu na wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych w firmach, ponadto z uwagi na środki unijne dla rolnictwa oraz obserwowane odbicie w budownictwie. Te segmenty maja także korzystne perspektywy.

– Wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych firm oraz dobra sytuacja gospodarcza przełożą się na wzrost inwestycji, szczególnie w obszarze parku maszynowego. Branża leasingowa oczekuje także dobrych wyników dla leasingu aut z segmentu premium – stwierdza Marcin Nieplowicz, główny ekonomista EFL. Rynek samochodów ciężarowych, który dotychczas był motorem rynku leasingu, nadal pozostaje silny, jednak w II kwartale br. jego dynamika wyhamowała. Wynikało to z wysokiej bazy do porównań w 2013 roku, kiedy to w II półroczu przedsiębiorcy masowo kupowali nowe pojazdy ciężarowe z normą emisji spalin Euro 5. Rynek samochodów ciężarowych to nie jedyny segment, w którym branża spodziewa się słabszej dynamiki w następnych kwartałach.

Wykorzystanie środków dla rolników z perspektywy unijnej na lata 2007-2013 przełoży się na niższe finansowanie maszyn rolniczych leasingiem i pożyczką w II połowie 2014 roku, gdyż powrót finansowania unijnego nastąpi w II kwartale 2015 roku.