Program siódmej już Olimpiady Teatralnej obejmuje ponad 70 spektakli. Będą pokazane pod sparafrazowanym hasłem Jerzego Grotowskiego - „Świat miejscem prawdy”.

W nurcie głównym festiwalu pojawią się spektakle największych mistrzów. Eugenio Barba zaprezentuje „Drzewo”, Walerij Fokin – „Maskaradę”, a Liu Libin pokaże monodram „Życie między niebem a ziemią”. Nie będzie „Procesu” Lupy w związku z konfliktem we wrocławskim Teatrze Polskim, ale zostanie zaprezentowane jego „Kuszenie cichej Weroniki” również z Polskiego.

Nie zabraknie Petera Brooka, który powrócił do słynnej „Mahabharaty” i pokaże jej finałowy fragment pod tytułem „Pole bitwy”. W programie znalazły się także dwa spektakle pomysłodawcy olimpiady, greckiego reżysera Theodorosa Terzopoulosa - „Amor” i „Prometeusz w okowach”. Romeo Castellucci przedstawi „Zstąp, Mojżesz”, Jan Fabre - „Czekaj, czekaj, czekaj (dla mojego ojca)”, Robert Wilson - „Ostatnią taśmę Krappa”.

Kolejnym z nurtów będzie Dolnośląska Platforma Teatru (15-19 października), podczas, której zostanie zaprezentowanych 37 spektakli teatrów z całego regionu.


Składający się na Olimpiadę Festiwal „Dziady. Recykling” zaprezentuje trzynastogodzinną inscenizację Michała Zadary, a także fragmenty, remiksy historycznych spektakli Kazimierza Dejmka czy Konrada Swinarskiego. Prezentacjom będą towarzyszyć projekcje filmów, debaty czy koncerty.

Nurtem „Więcej niż teatr” poświęcony jest osobom niepełnosprawnym w teatrze. W ramach „Esterne Line” zaprezentują się niezależni twórcy z Europy Środkowo – Wschodniej.

Na dobry początek

Olimpiadę Teatralną zainaugurowały „Trojanki” – pokazywane od piątku do niedzieli – Tadashiego Suzukiego, a wznowione specjalnie z okazji Olimpiady. Premiera spektaklu odbyła się w 1974 roku.

Zdaniem reżysera „Trojanki” ukazują tym, którzy przeżyli klęskę drugiej wojny światowej i ich potomkom „uniwersalność ludzkiego cierpienia, które przeżywamy bardzo podobnie w Japonii i na Zachodzie”, a według „New York Timesa”: „Suzuki powołał do życia hybrydę greckiej tragedii i klasycznych, japońskich form teatralnych kabuki i no, przerabiając Eurypidesa na współczesnego japońskiego autora”.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Podczas pierwszego weekendu Olimpiady Teatralnej odbędą się także prezentacje „Kuszenia cichej Weroniki” Krystiana Lupy, „Życia między niebem a ziemią” Liu Libina i „Szczęśliwych dni” z Mają Komorowską i Adamem Ferencym.

Tadashi Suzuki, Maja Komorowska i Liu Libin, dyrektor artystyczny Olimpiady Teatralnej w Pekinie w 2014 roku, są honorowymi gośćmi ceremonii otwarcia Olimpiady Teatralnej we Wrocławiu.

Więcej informacji: www.theatreolympics2016.pl