Spór dotyczy majątku słynnej arystokratycznej rodziny Doria Pamphilj, z której pochodził m.in. papież Innocenty X. Ród, który był o krok od całkowitego wymarcia, ocalał tylko dzięki adoptowaniu w latach 60. dwójki brytyjskich sierot. Księżniczka Gesine i książę Jonathan byli wychowywani jak prawowici spadkobiercy i odziedziczyli wszystkie szlacheckie tytuły oraz majątek. To właśnie między nimi wybuchła wojna. Gesine, zagorzała katoliczka z czwórką dzieci, uważa, że dzieci jej brata Jonathana powinny być wydziedziczone. Powód? Jonathan żyje w związku homoseksualnym, a potomków doczekał się dzięki wynajęciu dwóch matek zastępczych: w USA i na Ukrainie.

– Sąd musi rozstrzygnąć, kto jest rodzicem tych dzieci. Zgodnie z włoskimi przepisami one nie mają żadnych praw – przekonuje księżniczka cytowana przez brytyjski „Times”. Jej zdaniem przyznanie prawa do dziedziczenia dzieciom może spowodować, że za kilka lat ich matki zażądają części spadku. – Kobieta, która rodzi dziecko, nie traci przecież prawa do bycia jego matką – mówi Gesine.

Wynajmowanie matek zastępczych, które dzięki zapłodnieniu in vitro rodzą dzieci bezdzietnym parom, jest w wielu krajach Europy zabronione. Zakaz istnieje też we Włoszech, gdzie dodatkowo obowiązują jedne z najsurowszych przepisów dotyczących sztucznego zapłodnienia. Jest ono dostępne tylko dla par heteroseksualnych żyjących w trwałym związku. O tym, czy prawo do dziedziczenia będą miały dzieci z matek zastępczych, włoski sąd ma zdecydować jeszcze w tym miesiącu.

Najsłynniejszym członkiem rodu Doria Pamphilj był Giovanni Battista Pamphilj, który w 1644 roku został papieżem i przybrał imię Innocentego X. Szacowany na miliard euro majątek rodziny to m.in. kilka pałaców i kolekcja 600 dzieł sztuki.