Szpitale w północnych i zachodnich Indiach, w tym w stolicy, New Delhi, alarmują, że mają zapasy tlenu, które wystarczą zaledwie na kilka godzin biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na tlen związane z dużą liczbą chorych na COVID-19.

Władze Delhi podają, że w 2/3 szpitali w tym mieście nie ma wolnych łóżek. Lekarze radzą pacjentom, aby ci pozostawali w domach.

W Indiach wykryto jak dotąd 15,93 mln zakażeń koronawirusem. Zmarło 184 657 chorych na COVID-19 - w ciągu doby liczba ta wzrosła o 2 104 - wynika z danych indyjskiego resortu zdrowia.

Indyjska telewizja pokazuje nagrania na których widać ludzi tłoczących się z pustymi zbiornikami z tlenem przed placówkami, które je napełniają. Jak pisze Reuters są to krewni chorych na COVID-19, którzy próbują uratować swoich bliskich leżących w szpitalach borykających się z brakiem tlenu.

Władze Indii poinformowały, że od 1 maja na szczepienie na COVID-19 będzie mógł rejestrować się każdy pełnoletni mieszkaniec kraju. Jednak - jak podkreślają eksperci - Indie nie będą dysponować wystarczającą liczbą szczepionek, by zaszczepić wszystkich uprawnionych.

W Indiach, mimo wzbierającej fali zakażeń, nie zakazano w skali całego kraju zgromadzeń publicznych i religijnych. W czwartek, w stanie Bengal Zachodni, odbyło się głosowanie w wyborach do lokalnego parlamentu.