Forum katolicko-muzułmańskie jest inicjatywą 138 intelektualistów i teologów islamskich, którzy w październiku ubiegłego roku wystosowali pojednawczy list do chrześcijan, w tym do Benedykta XVI.
Sympozjum, w którym bierze udział po 29 przedstawicieli obu stron, organizowane jest pod hasłem “Miłość do Boga, miłość do bliźniego”. Wczoraj rozważano fundamenty teologiczne i duchowe zagadnienia. Dziś uczestnicy poświęcą refleksję “godności osoby ludzkiej i wzajemnemu poszanowaniu”. Podstawą będą teksty i relacje przygotowane uprzednio przez obie strony. W czwartek uczestników przyjmie na audiencji Benedykt XVI, a po południu odbędzie się sesja otwarta wraz z dyskusją na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, podczas której opublikowana zostanie wspólna deklaracja.
Przygotowaniami strony watykańskiej kierowała Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego. Islamska delegacja to przedstawiciele otwartych na dialog muzułmanów związanych z jordańskim Instytutem Myśli Islamskiej i bardzo ważnym dla teologii islamskiej Uniwersytetem al Azhar w Kairze. Niemniej jednak delegaci, którzy przybyli do Watykanu, reprezentują niemal wszystkie kierunki i szkoły islamskiej myśli religijnej i aż 43 kraje islamskie.
Zdaniem ekspertów po pierwszym oficjalnym spotkaniu trudno spodziewać się rewelacji, a od wspólnej deklaracji oczekiwać więcej niż stwierdzenia, że w imię religii nie wolno zabijać, a dialog należy kontynuować. Nie można się również łudzić, że taka deklaracja będzie miała natychmiastowe przełożenie na smutną rzeczywistość w Afganistanie, Iraku i innych krajach islamskich, gdzie chrześcijanie są z racji swej wiary mordowani lub prześladowani.
Zdaniem większości watykanistów w tym sympozjum najważniejsze jest to, że się w ogóle odbywa i że między chrześcijaństwem a islamem próbuje się budować mosty.