Polskie media i demokracja w ryzach?

Niemieckie media z niepokojem informują o nowej ustawie medialnej w Polsce. Widzą w niej zagrożenie wolności prasy i demokracji. Ponadto komentatorzy porównują systemy medialne Polski i Niemiec.

Publikacja: 06.01.2016 10:22

Polskie media i demokracja w ryzach?

Foto: Picture Alliance

Prasa w Niemczech szczegółowo informuje o uchwaleniu tzw. małej ustawy medialnej, która czeka teraz na podpis prezydenta Dudy. Nie brakuje też doniesień o tym, że Program Pierwszy Polskiego Radia na znak protestu sam się „unarodowił", emitując co dwie godziny Mazurek Dąbrowskiego na przemian z hymnem UE. Głośno jest także o rezygnacjach złożonych w Telewizji Publicznej. Nie pomija się także informacji na temat protestów międzynarodowych związków dziennikarskich i domysłów odnośnie przyszłej polityki personalnej w mediach. W serwisie internetowym dziennika „Die Welt" pada pytanie m.in. o przyszłą rolę Jacka Kurskiego: „Czy swoją szansę zwęszył 'bulterier Kaczyńskich'?". Warszawski korespondent dziennika informuje, że zgodnie z ustawą media publiczne będą miały za zadanie „wspieranie narodowych tradycji oraz patriotycznych i humanistycznych wartości", a także „uniwersalnych zasad etycznych bazujących na chrześcijańskim systemie wartości". Mimo, iż ustawa nie dotyczy prywatnych nadawców, od dawna już spekuluje się, czy rząd nie weźmie się też za prywatne media, chociażby przez rezygnację z ogłoszeń spółek państwowych, informuje „Die Welt".

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1181
Świat
Meksykański żaglowiec uderzył w Most Brookliński
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1178
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1177
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1176