Jak już informowaliśmy, ZUS wziął pod lupę zwolnienia lekarskie wystawione przez lekarzy w czasie teleporad udzielonych podczas epidemii COVID-19. Orzecznicy ZUS wzywają lekarzy do składania wyjaśnień, kwestionują m.in. brak tzw. badania fizykalnego pacjenta. Lekarze są oburzeni i zapowiadają rezygnację z teleporad skoro mają z tego tytułu kłopoty.

Czytaj więcej

ZUS sprawdza zwolnienia lekarskie z teleporad

Sprawę skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Wychodzimy od pewnych złożeń, które mówią o racjonalności tego rozwiązania, jakim była teleporada i przyznanie w jej ramach zwolnienia. E-rozwiązania zawsze traktowaliśmy jako pewnego rodzaju pakiet. W naszym przekonaniu rozwiązanie dotyczące e-zwolnienia powinno w trybie zdalnym funkcjonować - powiedział na piątkowej konferencji prasowej w sprawie zniesienia stanu epidemii. 

Jak dodał, jego resort chce przekonać ZUS do przyjęcia takiej interpretacji przepisów, która "nie będzie powodować dolegliwości".

- Jestem już umówiony z panią prezes Uścińską na spotkanie i mam nadzieję, że wypracujemy takie rozwiązanie, które będzie oparte na racjonalności i na takim stosowaniu przepisów, które ma wykładnię przede wszystkim celowościową, pragmatyczną - wyjaśnił minister.