Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 13 listopada 2015 r. potwierdził, na wniosek spółki komunalnej, korzystne dla niej stanowisko dotyczące stosowania przepisów o cenach transferowych (nr interpretacji: IBPB-1-3/4510-315/15/PC).
Na podstawie art. 9a ustawy o CIT podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi, są obowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej, szczegółowo opisującej przebieg i warunki tych transakcji i wyjaśniającej metodę kalkulacji uzgodnionego wynagrodzenia. Chodzi o to, by nie przerzucać dochodów na podmioty opodatkowane w korzystniejszy sposób.
Ustawa wskazuje, że powiązanie kapitałowe istnieje w sytuacji posiadania przez jeden podmiot bezpośrednio lub pośrednio w innym podmiocie udziału nie mniejszego niż 5 proc., a obowiązek dokumentacyjny obejmuje transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym wymagalnych świadczeń przekracza określone kwoty.
Spółka, która zapytała o wykładnię przepisów, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie poboru, uzdatniania i dostarczania wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków. Gmina posiada 91,9 proc. udziałów spółki. Pozostałe 8,1 proc. posiadają sąsiednie gminy. Zgodnie z uchwałą rady miejskiej spółka wykonuje zadania własne gminy w zakresie czyszczenia i udrażniania kanalizacji deszczowej.
Spółka zwróciła uwagę na zapisy rozporządzenia ministra finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1186). Jeden z przepisów tego rozporządzenia (§ 1 ust. 4) wyłącza jego stosowanie do transakcji, w których cena lub sposób określenia ceny wynika z ustaw i wydanych na ich podstawie aktów normatywnych.