Festiwal zainauguruje recital Katarzyny Żak „Miłosna Osiecka” (6 sierpnia o godz. 20), na który złożą się osobiście wybrane przez artystkę utwory poetki. Liryczno-romantyczny wieczór przypomni 14 piosenek Osieckiej. Ich wspólnym tematem jest miłość w różnych odcieniach, m.in. usłyszymy „Małgośkę”, „Na całych jeziorach Ty”, „Szpetnych czterdziestoletnich”, „Okularników”, „Weselne dzieci”, „Ballade? wagonowa?”. I teksty poetyckie, które dopiero niedawno zostały zaadaptowane muzycznie: „Miłos´ci potrzebna jest epika” (z muzyką Witolda Cisły) oraz „Sprzedam cie?” (z muzyką Hadriana Tabe?ckiego). Aranz˙acja wszystkich utworo´w jest dziełem s´wietnego akordeonisty Bartłomiej Krauzego.

W sobotę o godz. 19. odbędzie się koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Astora Piazzolli w wykonaniu Silesian Tango Quintet oraz Kingi Rataj. Wybitny kompozytor argentyński zrewolucjonizował tradycyjne tango, łącząc je z jazzem i muzyką klasyczną. W rezultacie powstało Tango Nuevo – styl, który do dziś inspiruje muzyków i słuchaczy na całym świecie. Na program koncertu złożą się najpiękniejsze utwory Piazzolli, wykonane z niezwykłą ekspresją i wirtuozerią instrumentalną, zaśpiewane w językach: hiszpańskim, francuskim i angielskim.

A w sobotnie przedpołudnie o godz. 12 organizatorzy zapraszają dzieci i ich rodziców na koncert „Dzień dobry muzyko” w cyklu „Arkady dzieciom”, wprowadzający w świat instrumentów i muzyki klasycznej.

Do dzieci adresowane są też przedstawienia „Cmok. Smok”, czyli nowatorska interpretacja Smoka Wawelskiego w wykonaniu Teatru Scena 96 (14 sierpnia) oraz monodram „Krawiec Niteczka”, oparty na opowiadaniu Kornela Makuszyńskiego, prezentowany przez Teatr Malutki (21 sierpnia). A także następne warsztaty „Dzień dobry, muzyko” ( 28 sierpnia) w formie promenadowych koncertów z udziałem publiczności, prowadzone przez skrzypaczkę Monikę Kos-Nowicką i jej muzykujących przyjaciół.

W programie muzycznym dla dorosłych organizatorzy festiwalu zapowiadają jeszcze wieczór z muzyką klasyczną na skrzypce i wiolonczelę (21 sierpnia), podczas którego młodzi artyści Clémence de Forceville i Michał Zieliński zagrają m.in. Sonatę na skrzypce i wiolonczelę M.73 pamięci Claude'a Debussy'ego Maurice’a Ravela, miniatury na skrzypce i wiolonczelę Reinharda Gliére’a i duo na skrzypce i wiolonczelę op. 7 Zoltána Kodálya.

Natomiast 14 sierpnia Nika Lubowicz, wokalistka jazzowa z zespołem przedstawi projekt muzyczny zatytułowany „Nika’s Dream”, oparty na jej płycie, która uzyskała nominację do Nagrody Fryderyk 2016 w kategorii „debiut fonograficzny roku”.

Z propozycji teatralnych można wybierać między spektaklem utrzymanymi w różnych klimatach „Drom. Ścieżkami Romów” Teatru Migro (13 sierpnia) to poetycko-filozoficzna opowieść o historii grupy etnicznej zamieszkującej od wieków niemal wszystkie kraje świata, a wciąż mało znanej. Osią narracyjną jest tu muzyka romska z różnych stron świata, od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza po energetyczne rytmy flamenco.

Spektakl „Dziadek” Teatru Walny (20 sierpnia) to znów bardzo osobista opowieść twórcy zespołu – Adama Walnego - o przyjaźni przedstawicieli różnych pokoleń.

Natomiast spektakl „Fin Amore” Teatru Ewolucji Cienia (27 sierpnia) przeniesie widzów w średniowieczne czasy rycerskie, a jednocześnie opowie o historii ponadczasowej miłości.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Festiwal zakończy 28 sierpnia koncert z muzyka klasyczną z udziałem skrzypka Krzysztofa Jakowicza oraz Warsaw Camerata pod dyr. Pawła Kos-Nowickiego. W programie m.in. II Koncert skrzypcowy D-dur KV 211 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe wolny.