W parku na Powiślu pojawiło się osiem artystycznych instalacji. – To jest urocze, ciekawe miejsce, tylko zahibernowane. Chcemy to zmienić i je ożywić – przyznają autorzy artystycznych działań Justyna Wencel i Marcin Chomicki.

Pomysł na projekt „Skarpa. Reaktywacja! Władza Kultura Wypoczynek" zrodził się w lutym. Prace nad instalacjami trwały do ostatniego dnia, czyli sobotniego popołudnia.

Co nowego można zobaczyć w parku? Szklaną budkę dla ptaków zawieszoną na drzewie, geometryczny neon świecący nocą na różowo, sznur kolorowych chust nawiązujących do Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów, który odbywał się w stolicy w 1955 r.

Warszawiacy już upodobali sobie rzeźbę wzorowaną na monumentalnych  projektach architekta Bohdana Pniewskiego, a zlokalizowaną na trawniku w zachodniej części parku. I chętnie na niej siadają. – Cieszy nas to, bo do tego ona służy – przyznaje Justyna Wencel. Rzeźba zbudowana jest z form przypominających tron, mównicę, ławę poselską.

Uwagę przechodniów przyciągają też kolorowe pręty, kładki nad ul. Książęcą. Dzięki odpowiedniej kolorystyce przechodzień ma wrażenie, że pręty się poruszają. – Gdy nalepialiśmy barwne pasy, to nie było osoby, która by się nie obejrzała, coś jej nie pasowało – cieszy się Marcin Chomicki.

Natomiast instalacja „Przerwany Taniec" przypomina, że w parku było kiedyś kilka tanecznych kręgów tętniących życiem. Projekt to odbicia szablonów zapętlonych stóp, które w pewnym momencie się rozchodzą i zacierają.

Wszystkie instalacje tworzą  spacerową trasę. Na przejście warto zarezerwować 40 minut.

– Oczywiście nie trzeba sztywno trzymać się mapy. Można zwrócić uwagę tylko na jeden element – podkreślają artyści. Instalacje będą w parku do 27 sierpnia. Koszt projektu to 35 tys. zł.

W parku im. Śmigłego-Rydza pojawiło się osiem plastycznych instalacji. Prace można oglądać do 27 sierpnia.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ