Robert Gwiazdowski: Co powie ryba? Piotr Ryba, ten od Wąsika i Kamińskiego

Przy okazji osadzenia Kamińskiego i Wąsika (nie będzie o nich) przypominali niektórzy, o co chodzi w sprawie ich skazania. A mnie się przypomniał… „Kiler”.

Publikacja: 11.01.2024 03:00

Piotr Ryba

Piotr Ryba

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

„Nie wiesz, nie wiesz, co

Ci powie ryba i skąd nadpływa

Co powie ryba, kiedy cię zdyba”.

Pamiętacie Państwo ten soundtrack z kultowego filmu w wykonaniu Elektrycznych Gitar i Sienkiewicza? Kuby Sienkiewicza, oczywiście. No, właśnie. Co powie ryba? Piotr Ryba, oczywiście. Ale nikt go nie zdybał. Nawet Kamiński z Wąsikiem. I to jest w tym wszystkim najciekawsze.

Facet – były doradca Leppera, który miał się powoływać na wpływy u niego i w jego imieniu zażądać łapówki od agentów nasłanych przez Kamińskiego i Wąsika za odrolnienie działek na Mazurach – został zatrzymany, oskarżony, zwolniony z aresztu tymczasowego i sobie wyjechał. Mimo że miał dozór policyjny. I nie wiadomo, gdzie jest. Czy on się tak dobrze ukrywa, czy może go tak niedobrze szukają? Bo przecież nawet Interpol go szuka. A on sobie spokojnie prowadzi w Polsce różne interesy. I to w branży paliwowej. Tej kontrolowanej przez służby specjalne. Wiedzą o tym służby, wiedzą niektórzy prokuratorzy, wiedzą sędziowie, wiedzą adwokaci – wszyscy mocno zaangażowani w walkę o praworządność.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Czy Polska nie staje się zakładnikiem politycznej wojny PiS z PO

Jako że pojęcie „ukrywania się” zrobiło furorę przy okazji zatrzymania byłych szefów CBA, to godzi się wyjaśnić, że według obrońcy (chyba już byłego) pana Ryby on się wcale „nie ukrywa, tylko nie chce już brać udziału w tym procesie”, bo stracił zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości i miał obawy, czy w sytuacji, gdy za obecnej władzy (teraz to poprzednia władza) wymiar sprawiedliwości zmienia się w niepokojącym kierunku, będzie miał sprawiedliwy proces.

Proces się jednak odbył, zapadł wyrok skazujący, ale został uchylony. Sąd odwoławczy uznał bowiem, że sąd pierwszej instancji nie ocenił, czy akcja służb była legalna, a jeśli nie była, to nie można oskarżać nikogo o płatną protekcję.

Teraz władza się zmieniła w kierunku, który chyba nie jest „niepokojący”, zwłaszcza po skazaniu Kamińskiego i Wąsika, więc nie powinno być obaw o „sprawiedliwy proces”. I wiadomo prawomocnie, że akcja służb była nielegalna, więc w zasadzie sąd powinien uniewinnić oskarżonego. Mógłby on zatem spokojnie złożyć zeznania w kilku innych sprawach, które się toczą z jego udziałem. Niestety, jak już kilka lat temu wyjaśniła dziennikarzom Komenda Główna Policji, „w związku z tym, że poszukiwania i działania operacyjne mają charakter niejawny, nie można udzielić szczegółowych informacji”... I wygląda na to, że nikt nie jest zainteresowany tym, „co powie ryba”.

Autor jest adwokatem, profesorem Uczelni Łazarskiego

„Nie wiesz, nie wiesz, co

Ci powie ryba i skąd nadpływa

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Publicystyka
Jakub Wojakowicz: Spotify chciał wykazać, jak dużo płaci polskim twórcom. Osiągnął efekt przeciwny
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Publicystyka
Tomasz Krzyżak: Potrzeba nieustannej debaty nad samorządem
Publicystyka
Piotr Solarz: Studia MBA potrzebują rewolucji
Publicystyka
Estera Flieger: Adam Leszczyński w Instytucie Dmowskiego. Czyli tak samo, tylko na odwrót
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Publicystyka
Maciej Strzembosz: Kto wygrał, kto przegrał wybory samorządowe