Młodzież miała za zadanie opisać 20 lat swojego samorządu. Na podstawie rozmów z samorządowcami i mieszkańcami swoich miejscowości powstały multimedialne prezentacje osiągnięć samorządu, widzianych oczami uczniów.

[ramka][b][link=http://www.rp.pl/galeria/435968,2,485404.html]Zobacz galerię zdjęć[/link][/b][/ramka]

- "20 lat wspólnie" to akcja, dzięki której uczniowie mogli dowiedzieć się, co zależy od samorządu w ich gminach, powiatach i województwach - powiedziała minister edukacji Katarzyna Hall.

- Była to najlepsza lekcja historii; młodzież aktywnie uczestniczyła w poznawaniu naszego miasta – stwierdziła Tatiana Masztalesz, nauczycielka i opiekunka młodzieżowej grupy z Pruszcza Gdańskiego. Jej uczniowie redagują szkolny "Magazyn Młodych", o gminie i jej mieszkańcach.

Uczestnikami finału akcji, której organizatorem było Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej byli członkowie pięćdziesięciu zespołów młodzieżowych z ponad 1000 szkół z 200 samorządów. W trakcie finału przedstawione zostały najciekawsze prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów.

Na plakatach i fotografiach uczniowie przedstawili rozwój swoich rodzinnych miejscowości m.in. drogi, ścieżki rowerowe i oczyszczalnie ścieków.

Najważniejsza jednak była estetyka miast. Uczniowie często powtarzali, że cieszą się, że mieszkają w coraz piękniejszych miejscowościach. Chętnie wymieniali estetyczne skwery i funkcjonalne boiska i ścieżki rowerowe, które powstały w ostatnich latach.

Tematem prac, zgodnie z założeniem akcji, są zmiany, jakie zaszły w miastach i gminach w okresie ostatnich 20 lat tj. od czasu pierwszych wolnych wyborów samorządowych, które miały miejsce 27 maja 1990 roku.

Dziś i w najbliższych dniach w wielu miejscowościach w Polsce odbędą się imprezy rocznicowe połączone z debatami i z pokazem prezentacji uczniowskich akcji.

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły

Np. w Lublinie, w debacie z uczniami udział wezmą wszyscy kolejni prezydenci miasta. Podobnie w Byczynie i Jasionówce, gdzie na sesję zaproszono radnych z wszystkich dotychczasowych kadencji oraz wójtów i burmistrzów.