Kara w wysokości 80 tys. zł została nałożona za audycję "Pierwsze śniadanie w TOK — u", wyemitowaną 7 czerwca 2022 r., o godz. 6:40. Szef KRRiT uznał, że propagowała ona "działania sprzeczne z prawem, poglądy i postawy sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym oraz zawierającej treści nawołujące do nienawiści i treści dyskryminujące".

Piotr Maślak odniósł się na antenie rozgłośni do podręcznika "Historia i Teraźniejszość" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. - Czyta się to jak podręcznik - przepraszam za to porównanie - dla Hitlerjugend. Chwilami, nie wszędzie - stwierdził.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski uznał, że w audycji "poniżono i naruszono godność ofiar II Wojny Światowej, w tym Żydów", a co więcej "pojawiły się w niej treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści z uwagi na poglądy polityczne (...) użyto obraźliwych, stygmatyzujących określeń wobec prof. Wojciecha Roszkowskiego, przez co naruszono jego godność zagwarantowaną konstytucyjnie".

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie uznał rację nadawcy Radia TOK FM i uchylił w całości karę nałożoną przez Macieja Świrskiego na stację. - W uzasadnieniu ustnym sędzia stwierdził, że decyzja przewodniczącego KRRiT momentami jest oparta na "wyimaginowanych zarzutach" - czytamy na stronie rozgłośni. 

Czytaj więcej

KRRiT ukarała TOK FM. W tle podręcznik do HiT i słowa o Hitlerjugend