Metsola została wybrana na nową szefową PE w dniu swoich 43. urodzin. Jest trzecią w historii kobietą, która pokieruje pracami Parlamentu Europejskiego.

Metsola weszła do parlamentu z list maltańskiej Partii Narodowej. Po śmierci Sassoliego została - jako pierwsza wiceprzewodnicząca PE - została p.o. przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Postrzegana jest jako polityk umiarkowana, mimo swojego antyaborcyjnego stanowiska. W Parlamencie Europejskim reprezentuje frakcję Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

Nowa szefowa PE jest najmłodszą w historii osobą, która pokieruje pracami Parlamentu Europejskiego.

458

Tyle głosów zdecydowało o wyborze Roberty Metsoli na stanowisko szefowej PE

- Mamy przekonującą kandydatkę: młodą, kobietę, z małego kraju - mówił o Metsoli szef frakcji parlamentarnej EPP, Manfred Weber.

Metsola jako studentka zaangażowała się aktywnie w kampanię na rzecz głosowania na "tak" w referendum ws. przystąpienia Malty do Unii Europejskiej w 2003 roku. Do Parlamentu Europejskiego dostała się po raz pierwszy w 2013 roku.

Czytaj więcej

Przewodniczący PE nie żyje. David Sassoli zmarł we wtorek nad ranem

Wiceprzewodniczącą PE została w 2020 roku, po tym jak irlandzka europarlamentarzystka, Mairead McGuinness, weszła w skład Komisji Europejskiej.

Za powołaniem Metsoli na stanowisko szefowej PE zagłosowało 458 z 616 europarlamentarzystów, którzy uczestniczyli w głosowaniu.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ