- To miejsce, w którym jego zdrowie i bezpieczeństwo będzie chronione przez państwo - powiedział Bregadze na piątkowej konferencji w siedzibie resortu sprawiedliwości. Dodał, że dzięki tej decyzji „chronione będą zdrowie i życie nie tylko Micheila Saakaszwilego, ale także innych osób, które podjęły strajk głodowy” w reakcji na uwięzienie byłego prezydenta Gruzji.

Minister sprawiedliwości zaznaczył, że po zakończeniu kuracji Saakaszwili, który według jego lekarza i prawników znajduje się w ciężkim stanie, zostanie z powrotem przeniesiony do zakładu karnego w Rustawi, z którego niedawno został przewieziony do szpitala więziennego w Tbilisi.

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili wyraziła natomiast nadzieję, że zarówno Saakaszwili, jak i wspierający go opozycjoniści, zakończą strajk głodowy.

Czytaj więcej

Micheil Saakaszwili. Więzień, który sprowadził chaos

O przeniesienie Saakaszwilego do cywilnej placówki medycznej apelowała społeczność międzynarodowa, w tym Departament Stanu USA.

Saakaszwili potajemnie przybył do Gruzji prawdopodobnie 29 września. 1 października został zatrzymany w Tbilisi. Gdy tylko trafił do więzienia w Rustawi, rozpoczął strajk głodowy, który pogorszył jego stan zdrowia.

Gruzińskie sądy wydały zaocznie w sprawie Saakaszwilego dwa wyroki, toczą się w jego sprawie także inne procesy. Przedstawiciele władz gruzińskich wielokrotnie zapowiadali, że zatrzymają go, gdy tylko przekroczy granicę. Posiadający ukraińskie obywatelstwo były prezydent uważa, że ​​jego uwięzienie jest nielegalne, a oskarżenia przeciwko niemu fałszywe i motywowane politycznie.