We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią, który - jak informował szef MSWiA Mariusz Kamiński - zakłada "stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu".

Projekt wpłynął do Sejmu, został skierowany do I czytania w komisji obrony narodowej. O szczegóły w radiowej Jedynce pytany był wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. - Jutro rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, zobaczymy, czy będzie możliwość, żeby już na tym posiedzeniu ten projekt rozpatrywać - powiedział.

Czytaj więcej

Andrzej Halicki
Europoseł: Dzieci odsyłane do lasu? Pytają mnie "Polacy, co się z wami dzieje?"

Według Fogla, budowa zapory to "decyzja oczywista". - W związku z tym wszystkim, co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy, z tym naporem migracyjnym, wywołanym sztucznie przez reżim Łukaszenki, poza tymi środkami, które mamy dzisiaj jest konieczność budowy solidnego, stałego zabezpieczenia granicy - stwierdził wicerzecznik PiS.

- I to jest właśnie ta zapora, są na nią przeznaczone pieniądze w budżecie. Rząd chce, żeby jak najszybciej ruszyły procedury przetargowe, żeby jak najszybciej rozpoczęła się ta budowa - dodał.

Pytany o obecne zabezpieczenie granicy z Białorusią Fogiel mówił, że terenu strzegą funkcjonariusze Straży Granicznej, wspierani przez żołnierzy.

Czytaj więcej

Ppor. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej
Straż Graniczna: Dwie próby wdarcia się do Polski siłą

- I mamy do tego tę zaporę tymczasową, z drutu kolczastego. Okazuje się, że ona bardzo pomaga - powiedział wicerzecznik PiS.

- Nigdy 100 proc. tego naporu (migrantów - red.) nie powstrzymamy. To czysta statystyka, nie da się mieć stuprocentowej skuteczności, dlatego trzeba poszukiwać nowych rozwiązań. Ta zapora jest takim rozwiązaniem - ocenił, odnosząc się do zabezpieczenia, którego budowę przewiduje rządowy projekt.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

O budowie zapory na granicy z Białorusią mówił w ubiegłym tygodniu wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Od 2 września na części województw podlaskiego i lubelskiego przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.