Sondaż: Czy Tusk powinien przeprosić za „bolszewików”

Czy Donald Tusk powinien przeprosić za słowa o „współczesnych bolszewikach”? Polacy nie mają wątpliwości – pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

Publikacja: 16.11.2018 19:01

Sondaż: Czy Tusk powinien przeprosić za „bolszewików”

Foto: AFP

- Gdy Polacy liczyli na siebie, to zawsze wygrywali. Skoro Piłsudski pokonał bolszewików, to wy dacie rade pokonać współczesnych bolszewików. Brońcie praw i wolności - to jest wasze zadanie - zakończył swoje przemówienie w Łodzi Donald Tusk.

„Można się spierać, czy mówiąc o bolszewikach Tusk stygmatyzuje PiS, czy szersze zjawisko w europejskiej polityce, nie mniej sam fakt użycia tego symbolicznego określania w wigilię stulecia niepodległości ( a jak wiadomo, ta niepodległość została wyszarpana bolszewikom z bronią w ręku na przedmieściach Warszawy) świadczy o odniesieniach do krajowej polityki. Tusk zagrzewa tymi słowy do boju” – komentuje Bogusław Chrabota.

Największa grupa ankietowanych (41 proc.) uważa, że Donald Tusk powinien przeprosić za słowa o „współczesnych bolszewikach”. Co trzeci ankietowany jest przeciwnego zdania, a co czwarty (26 proc.) nie ma opinii w tej sprawie.

- Częściej za złożeniem przeprosin są mężczyźni (42 proc.), osoby w wieku 25-34 lata (47 proc.), o wykształceniu zasadniczym zawodowym (54 proc.) oraz badani z miast do 20 tys. mieszkańców (46 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Polityka
Roman Giertych do Senatu? Poseł PO: W polskiej tradycji kulturowej mamy Kmicica
Polityka
Kwaśniewski o „lex Tusk”: Wpisuje się w logikę Putina czy Łukaszenki
Polityka
Niedzielski: Wydaje się, że "upchniemy" darmowe leki w tegorocznym budżecie
Polityka
Thun o "lex Tusk": Coś ohydnego, opozycja zjednoczona przeciw
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Donald Tusk: Morawiecki nie jest premierem, uwolnimy TVP od PiS
Polityka
„Lex Tusk” u prezydenta. Co dalej z ustawą, która budzi liczne wątpliwości konstytucyjne