Fiskus przygotował dla podatników ponad 24 mln zeznań rocznych. Znajdziemy je w e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Zainteresowani muszą jednak pamiętać, że są to zeznania indywidualne. Jeśli nie zmienimy rozliczenia na wspólne, fiskus za nas tego nie zrobi.

Przypomina o tym Ministerstwo Finansów w informatorze na stronie podatki.gov.pl. Wskazuje, że w usłudze Twój e-PIT znajdują się zeznania indywidualne, także wtedy, gdy małżonkowie w poprzednim roku rozliczali się razem. Jeśli chcą złożyć wspólny PIT, muszą zmienić sposób opodatkowania.

Wielu osobom może się to opłacać. Zwłaszcza małżonkom, którzy mają dochody w różnych przedziałach skali. Korzyści są też wtedy, gdy jedno z nich w ogóle nie zarabia. Albo jego dochody nie przekraczają kwoty wolnej.

Czy w usłudze Twój e-PIT można się rozliczyć razem ze zmarłym małżonkiem? W informatorze czytamy, że tak. Okazuje się jednak, że są z tym problemy. Jeden z czytelników informuje, że chce złożyć wspólny PIT-37 z przychodami z emerytury. Ale ma kłopot z uwierzytelnieniem zmarłej żony. Gdy podaje jej dane autoryzujące (m.in. przychody na podstawie informacji z ZUS), system wskazuje, że są błędne.

Czytaj więcej

Fiskus wypełnił 24 mln e-PIT. Będą spore niespodzianki

Dopytaliśmy Ministerstwo Finansów. Potwierdza, że w usłudze Twój e-PIT jest możliwość rozliczenia się ze zmarłym małżonkiem. „Należy wybrać kafel „Wspólnie z małżonkiem”, potwierdzić wybór i uwierzytelnić małżonka jego danymi, wskazując numer PESEL lub NIP i datę urodzenia, łączny przychód za 2021 r., jedną kwotę przychodu z jednej informacji od płatnika i potwierdzić te dane kwotą nadpłaty/do zapłaty wynikającą z rozliczenia PIT za 2021 r.” – pisze resort finansów.

Tego, że jest taka możliwość, nie są natomiast wcale pewni pracownicy urzędów skarbowych. Można od nich usłyszeć, że nie da się uwierzytelnić zmarłego małżonka, bo w Twój e-PIT nie ma już jego danych.

Czy jeśli wspólnego zeznania PIT-37 nie uda się wypełnić w Twój e-PIT, powinniśmy złożyć je poprzez system e-Deklaracje na stronie Ministerstwa Finansów? Na razie nie ma w nim tego zeznania. System e-Deklaracje odsyła do usługi Twój e-PIT w e-Urząd Skarbowy. I koło się zamyka.

Co zrobić w takiej sytuacji? W urzędach skarbowych odpowiadają – złożyć wspólne zeznanie w wersji papierowej. Zanieść do urzędu albo wysłać pocztą. I dłużej czekać na zwrot, bo uprzywilejowane są zeznania elektroniczne.

Czytaj więcej

Ile można zyskać na wspólnym PIT małżonków