Upaństwowienie kultury. Czy da się go uniknąć?

W warunkach uzależnienia instytucji kultury od środków publicznych kolejne kryzysy, takie jak ten związany z Covid-19, mogą wzmocnić zjawisko „nacjonalizacji" czy „upaństwowienia" kultury, a w ostateczności – jej upartyjnienia.

Aktualizacja: 12.07.2020 08:31 Publikacja: 10.07.2020 10:00

Upaństwowienie kultury. Czy da się go uniknąć?

Foto: EAST NEWS

Wydawało mi się do tej pory, że 8 godz. to norma, a tymczasem normą jest 12 czy 14 godz. I albo ci to pasuje, albo do widzenia. Pracuję teraz zwykle między 6 a 19. Zazwyczaj 2–3 godz. w ciągu dnia trwa segregowanie paczek, reszta to już praca w terenie" – mówił w kwietniu dla „Gazety Wyborczej" Marcin Januszkiewicz, aktor i piosenkarz. Historia artysty z dorobkiem, absolwenta Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, który zatrudnił się w hurtowni paczek, obiegła całą Polskę i stała się symbolem głębokiego kryzysu instytucji kultury, jaki nastąpił w czasie największych restrykcji związanych z pandemią Covid-19. Dziś instytucje kultury wracają powoli do pracy, jednak kryzys może wrócić ze zdwojoną siłą; minister Łukasz Szumowski zapowiada drugą falę koronawirusa na jesień. Przy okazji pandemiczne kłopoty ujawniły strukturalny problem, który i tak od wielu lat towarzyszył polskiej

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów