Bogusław Chrabota: Jak zbudować nowe media publiczne

Po decyzji o postawieniu w stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP trzeba szybko wypracować formułę finansowania mediów publicznych. Należy tego dokonać z udziałem prezydenta. Bez niego nie ma szans na ustawę, która na nowo zdefiniuje ich misję, cele i zadania.

Publikacja: 29.12.2023 17:00

Bogusław Chrabota: Jak zbudować nowe media publiczne

Foto: AdobeStock

Media publiczne znów stały się przedmiotem ekstremalnej gry politycznej. Powinniśmy być na to przygotowani. Podobnie jak nie powinno nas to dziwić. A jednak skala i temperatura sporu, który obserwowaliśmy przez święta Bożego Narodzenia, szokuje. Media publiczne i PAP są rozdzierane na strzępy nie tylko przez strony politycznego sporu, ale również instytucje, które mają konstytucyjny obowiązek współdziałania dla dobra państwa.

Sytuacja wokół mediów publicznych, szczególnie po decyzji ministra kultury o postawieniu ich w stan likwidacji, jest tego zaprzeczeniem. A jeszcze bardziej przeraża, że wszystkie strony sporu świetnie wiedzą, że działania wokół mediów publicznych są katastrofalne z perspektywy ich wizerunku, wiarygodności i przyszłości. Wszyscy uczestnicy konfliktu ponoszą wspólną odpowiedzialność za ich degradację instytucjonalną, materialną i realny uszczerbek w kręgu odbiorców.

Pozostało 84% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Plus Minus
Tajemnice pod taflą wody