Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 08.05.2016 10:34 Publikacja: 08.05.2016 10:00
Foto: 123RF
Sąd Okręgowy w Hadze 20 kwietnia 2016 r. uchylił wyroki wydane przez Stały Sąd Arbitrażowy w Hadze zobowiązujące Rosję do zapłaty odszkodowania w łącznej wysokości ponad 50 mld dol. na rzecz byłych akcjonariuszy upadłego koncernu naftowego Jukos. Z całą pewnością orzeczenie to rozpoczyna kolejny etap wieloletniego sporu między spółkami Yukos Universal Limited, Hulley Enterprises Limited i Veteran Petroleum Limited a Federacją Rosyjską.
Warto przypomnieć, że uchylone wyroki zapadły w serii międzynarodowych postępowań arbitrażowych zainicjowanych w 2005 r. przez byłych akcjonariuszy Jukosu przeciwko Federacji Rosyjskiej. W postępowaniach tych powodowie zarzucali Rosji, że jej działania doprowadziły do bankructwa spółki i nacjonalizacji jej majątku. Suma żądań zgłoszonych w arbitrażu przekraczała 114 mld dol. Sprawy te zostały rozstrzygnięte przez Stały Sąd Arbitrażowy w Hadze na korzyść byłych akcjonariuszy Jukosu w wyrokach wstępnych z 30 listopada 2009 r., a następnie w wyrokach końcowych z 18 lipca 2014 r. Łączna kwota zasądzonych odszkodowań – ponad 50 mld dol. – była najwyższą w historii tego typu postępowań, mimo że stanowiła mniej niż połowę żądania powodów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Prokurator generalny ma pełną świadomość błędów proceduralnych i instytucjonalnych w SN, a jednak nie jest gotów...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas