Chorą na białaczkę kobietę wyleczono dzięki przeszczepowi komórek macierzystych od dawcy, który w naturalny sposób jest odporny na zakażenie wirusem HIV.

Przypadek kobiety w średnim wieku zaprezentowano w czasie Konferencji ws. Retrowirusów i Zakażeń Oportunistycznych w Denver jest też pierwszym przypadkiem, w którym wykorzystano krew pępowinową. To nowy sposób leczenia zakażonych HIV z użyciem komórek macierzystych, który sprawi, że będzie ono dostępne dla większej liczby zakażonych.

Po otrzymaniu krwi pępowinowej w ramach terapii ostrej białaczki szpikowej, kobieta znalazła się w fazie remisji, a w jej organizmie nie ma wirusa HIV od 14 miesięcy.

Czytaj więcej

Światowy Dzień AIDS: skuteczne terapie i walka ze stygmatyzacją HIV

Pierwsze dwa przypadki wyleczenia zakażonych wirusem HIV dotyczyło mężczyzn, którzy otrzymali komórki macierzyste pozyskane od osób dorosłych. 

3

Tyle osób wyleczono jak dotąd z zakażenia HIV dzięki przeszczepowi komórek macierzystych

Wyleczona kobieta brała udział w szerszych badaniach prowadzonych w USA przez dr Yvonne Bryson z Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles i dr Deborah Persaud z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Badania obejmują obserwację 25 osób zakażonych wirusem HIV, które przeszły przeszczep komórek macierzystych pozyskanych z krwi pępowinowej, w związku z terapią przeciwnowotworową bądź leczeniem innych poważnych schorzeń.

25 osób biorących udział w badaniu otrzymało komórki macierzyste pobrane od osób, u których wykryto mutację genu, która sprawia, iż mogą być one odporne na zakażenie wirusem HIV.