Biden wyraził rozczarowanie z powodu orzeczenia zdominowanego przez konserwatywnych sędziów Sądu Najwyższego ws. wprowadzonego przez jego administrację obowiązku nałożonego na pracodawców zatrudniających powyżej 100 pracowników. Administracja Bidena chciała, aby pracodawcy tacy wymagali od swoich pracowników zaszczepienia się przeciw COVID-19, lub poddawania się co tydzień testowi na obecność koronawirusa. Biden stwierdził, że teraz to od władz stanowych i samych pracodawców zależy czy będą wymagać od pracowników, aby "zrobili prosty i skuteczny krok i zaszczepili się" na COVID-19.

Przez USA przechodzi właśnie fala zakażeń koronawirusem napędzana wariantem Omikron.

W obu rozstrzyganych w czwartek sprawach Sąd Najwyższy USA był podzielony - zauważa Reuters.

Czytaj więcej

USA: Senat przeciw obowiązkowi szczepień w prywatnych firmach

W sprawie obowiązku szczepień bądź testowania dla pracowników firm zatrudniających powyżej 100 pracowników orzeczenie zapadło większością sześciu głosów sędziów o poglądach konserwatywnych przeciwko trzem sędziom o poglądach liberalnych. Przepisy miały dotyczyć ok. 80 mln pracowników w USA.

Większość w Sądzie Najwyższym orzekając w tej sprawie uznała, że ryzyko związane z COVID-19, zwłaszcza w miejscu pracy, jest podobne do innych ryzyk ponoszonych przez człowieka codziennie - np. związanych z możliwością padnięcia ofiarą przestępstwa czy z zagrożeniem wynikającym z zanieczyszczenia powietrza.

Z kolei w sprawie obowiązku szczepień dla pracowników ochrony zdrowia za takim obowiązkiem opowiedziało się pięciu sędziów, przeciw było czterech. Obowiązek ten dotyczy ok. 10,3 mln pracowników w USA i ok. 76 tys. placówek ochrony zdrowia, które otrzymują środki z funduszy Medicare i Medicaid. Oprócz sędziów o poglądach liberalnych za utrzymaniem tego obowiązku głosowało dwóch sędziów konserwatywnych - John Roberts i Brett Kavanaugh.

W sprawie obowiązku szczepień dla pracowników ochrony zdrowia za takim obowiązkiem opowiedziało się pięciu sędziów, przeciw było czterech

W oświadczeniu wydanym po tym orzeczeniu Biden stwierdził, że decyzja Sądu Najwyższego w tej sprawie "będzie ratować życie", a jego administracja wdroży ten obowiązek. Pracownicy ochrony zdrowia w USA będą musieli zaszczepić się do końca lutego.