Od początku epidemii w Australii wykryto ok. 1,1 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - ponad połowę z nich w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Przez kraj przetacza się obecnie największa od początku epidemii fala zakażeń napędzana wariantem Omikron, która jest źródłem rosnącej presji na system ochrony zdrowia w kraju. Szpitale w Australii borykają się z niedoborem rąk do pracy, ponieważ wielu ich pracowników znalazło się w izolacji w związku z kontaktem z osobami zakażonymi.

Australia od marca 2020 roku stosowała politykę "zero COVID", której celem było całkowite wygaszanie pojawiających się w kraju ognisk zakażeń koronawirusem poprzez stosowanie ostrego reżimu sanitarnego, w tym lockdownów. Od polityki tej władze kraju i poszczególnych stanów oraz terytoriów zaczęły odchodzić jesienią 2021 roku, po osiągnięciu wyszczepienia populacji na poziomie 80 proc. 

92 proc.

Tylu mieszkańców Australii powyżej 16. roku życia jest w pełni zaszczepionych

Teraz, w związku z szerzeniem się w kraju wariantu Omikron, premier stanu Wiktoria, Daniel Andrews przyznał, że na terenie stanu, którego stolicą jest Melbourne, "presja na system ochrony zdrowia jest znacząca". Ok. 4 tysięcy pracowników stanowych szpitali i 400 pracowników pogotowia ratunkowego jest obecnie poddanych izolacji, w związku z kontaktem z koronawirusem. 

Pogotowie ratunkowe w Wiktorii było zmuszone ogłosić "kod czerwony", który oznacza, że liczba wezwań karetek jest większa niż liczba dostępnych karetek. "Kod czerwony" obowiązywał przez kilka godzin w nocy z poniedziałek na wtorek.

Czytaj więcej

Omikron w Australii: Liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła milion

Liczba hospitalizacji chorych na COVID-19 w Wiktorii i Nowej Południowej Walii, dwóch najludniejszych australijskich stanach, jest największa od początku epidemii.

We wtorek w australijskich szpitalach przebywało łącznie ok. 4 tys. chorych na COVID-19 - niemal dwa razy więcej niż tydzień temu.

W pełni zaszczepionych jest ponad 92 proc. mieszkańców Australii w wieku powyżej 16 lat. Obecnie Australia realizuje program doszczepiania populacji dawką przypominającą (trzecią).

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W ciągu ostatniej doby w Australii zmarło co najmniej 25 chorych na COVID-19 - są to dane cząstkowe, nie obejmujące raportów ze wszystkich stanów i terytoriów.

Premier Australii, Scott Morrison zapowiedział, że władze złagodzą zasady izolacji dla zakażonych koronawirusem pracowników kluczowych dla funkcjonowania państwa branż, którzy przechodzą zakażenie bezobjawowo.