Facebook i YouTube poinformowały, że nagranie, wykonane w czwartek, narusza zasady ich polityki.

"Nasza polityka nie pozwala na stwierdzanie, że szczepionki na COVID-19 zabijają lub poważnie szkodzą ludziom" - poinformował rzecznik Facebooka w wydanym w poniedziałek oświadczeniu.

Po wydaniu przez Facebooka oświadczenia również YouTube poinformował o usunięciu nagrania Bolsonaro. "Usunęliśmy nagranie z kanału prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, za naruszanie naszej polityki wobec dezinformacji medycznej w kontekście COVID-19" - głosi oświadczenie wydane przez YouTube'a. YouTube zawiesił też konto prezydenta Brazylii na siedem dni - podają brazylijskie dzienniki.  

Czytaj więcej

Bolsonaro o lockdownach: Wybrałem właściwą stronę

Według Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS (UNAIDS) szczepionki na COVID-19 zatwierdzone do użycia są bezpieczne dla większości osób, w tym osób zakażonych wirusem HIV, który może doprowadzić do rozwinięcia się AIDS.

W lipcu YouTube usunął nagranie z oficjalnego kanału Bolsonaro, na którym prezydent Brazylii rekomendował stosowanie hydroksychlorochiny i iwermektyny w terapii COVID-19, pomimo faktu, że badania nie dowiodły, iż leki te są skuteczne w walce z chorobą. Od tego czasu Bolsonaro nie wymienia nazwy tych leków na nagraniach umieszczanych w mediach społecznościowych podkreślając, że nagrania te mogłyby zostać w innym przypadku usunięte. Prezydent Brazylii mówi tylko ogólnie o "wczesnym leczeniu" COVID-19.

Usunęliśmy nagranie z kanału prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, za naruszanie naszej polityki wobec dezinformacji medycznej w kontekście COVID-19

Oświadczenie rzecznika Facebooka

Bolsonaro przeszedł zakażenie koronawirusem w lipcu 2020 roku. Przekonywał wówczas, że fakt, iż przyjmował hydroksychlorochinę, lek przeciw malarii, wpłynął na łagodne symptomy zakażenia u niego. W styczniu Bolsonaro zadeklarował, że nie zaszczepi się przeciw COVID-19 - zachęcał jednak do szczepień Brazylijczyków.