Lokale powstają w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Proces weryfikacji wniosków ma trwać cztery miesiące. Pierwsze umowy najmu będą podpisywane w maju – informują przedstawiciele urzędu miasta w Katowicach. Pierwszy etap weryfikacji wniosków to przyznanie punktów na podstawie przyjętych przez katowicki samorząd kryteriów społecznych. Etap drugi to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej potencjalnych najemców.

Osiedle Nowy Nikiszowiec buduje spółka powołana przez katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości - spółki odpowiedzialnej za rynkową część rządowego programu mieszkaniowego. - Ponad pół tysiąca mieszkań przy ul. Górniczego Dorobku, inwestycja, która pierwsza na Śląsku zostanie przekazana najemcom, charakterem wpisuje się w otoczenie – mówią przedstawiciele ratusza. - Osiedle położone niespełna półtora kilometra od Nikiszowca poprzez układ urbanistyczny i architekturę nawiązuje do zabytkowej dzielnicy. Budynki z ceglaną elewacją są ułożone w kwartały. Każdy z trzech kwartałów ma dziedziniec, który wypełni się zielenią, a serce osiedla będzie stanowił centralny plac, czyli miejsce nawiązywania sąsiedzkich relacji.

Na najemców czekają mieszkania o powierzchni od 36 do 95 mkw. – od dwóch do czterech pokoi. Na parterach budynków powstanie 14 lokali usługowych. - Budowanie mieszkań na wynajem to ważna misja i mierzenie się z dużymi oczekiwaniami, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za jakość życia przyszłych najemców – mówi cytowana w komunikacie Krystyna Wąchała -Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości. - Kończymy tę inwestycję w szczególnym momencie. Pandemia sprawia, że dach nad głową jest dla nas wszystkich największą wartością. Bezpieczeństwo, funkcjonalność, dostępność i dobre otoczenie miejsca, w którym mieszkamy, to dla nas najważniejsze kwestie. To właśnie mamy do zaoferowania przyszłym najemcom na Nowym Nikiszowcu. Wykończone pod klucz mieszkania, sąsiedztwo terenów zielonych i przestrzenie wspólne umożliwiające spędzanie wolnego czasu na osiedlu – to wszystko wyróżnia naszą ofertę.

Dodaje, że pierwsza część naboru odbędzie się online. Osoby, które nie posługują się internetem, będą się mogły zgłaszać telefonicznie. Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania jest złożenie wniosku do końca stycznia oraz dostarczenie niezbędnych dokumentów do końca lutego. - Samorząd przeprowadzi ocenę, przyznając punkty. Wśród ubiegających się o lokale na Nowym Nikiszowcu na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, niepełnosprawni i rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach - czytamy w komunikacie.

- Nowy Nikiszowiec to ciekawa propozycja dla osób, które szukają mieszkania w stolicy metropolii. Liczymy, że osiedle zachęci osoby pracujące w Katowicach, aby zamieszkały w mieście na stałe - mówi Michał Łyczak, rzecznik katowickiego ratusza. - Bardzo dobrze skomunikowana z centrum miasta lokalizacja, w otoczeniu zieleni, blisko klimatycznego Nikiszowca z pewnością jest warta uwagi. Wszystkie koszty związane z realizacją inwestycji ponosi spółka PFR Nieruchomości, która pełni rolę inwestora. Jest odpowiedzialna za przebieg prac, a także rozliczanie kosztów. Decyduje o stawkach najmu.

- Z punktu widzenia generalnego wykonawcy budowa osiedla Nowy Nikiszowiec jest sporym wyzwaniem. To inwestycja niezwykle ciekawa pod względem architektonicznym, wymagająca dużego doświadczenia konstrukcyjnego i inżynieryjnego – mówi Marcin Idzik, prezes spółki IDS- BUD, która jest generalnym wykonawcą osiedla.