W trzech kwartałach ubiegłego roku zagraniczni inwestorzy, zachęceni ożywieniem gospodarczym i oznakami końca długiego okresu spadków cen zainwestowali  w hiszpańskie domy o 30 proc. więcej niż w analogicznym czasie 2013 roku - podaje Bloomberg.

W czwartym kwartale ubiegłego roku ceny hiszpańskich domów wzrosły po raz pierwszy od 2007 roku, w wyniku wychodzenia rynku nieruchomości z najgorszego kryzysu we współczesnych dziejach kraju. Ceny w ostatnim kwartale 2014 roku wzrosły o 1,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku i o 0,2 proc. w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy - podaje hiszpański National Statistics Institute.

Ponad dwa lata po uzyskaniu pożyczki ratunkowej z Unii Europejskiej dla systemu bankowego, Hiszpania stała się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w strefie euro, wykazując wzrost eksportu i napływ inwestycji.

Przewiduje się, że kraj będzie miał w tym roku najwyższy wzrost gospodarczy od 2007 roku. Jednocześnie największa hiszpańska agencja wyceniająca nieruchomości - Tinsa, podała w ubiegłym miesiącu, że w skali całego 2014 roku ceny domów spadły o 2,7 proc. Ogólny spadek cen od 2007 roku sięgnął prawie 42 proc.