Tak wynika z badań serwisu Oferteo.pl, gdzie 57 proc. wszystkich zapytań dotyczyło właśnie branży budowlanej.

O usługi i towary związane z branżą budowlaną  pytali zarówno prywatni użytkownicy serwisu (64 proc. złożonych zapytań ofertowych), jak i firmy (42 proc. zapytań).

Najczęściej: okna, opał i izolacja

- Ekogroszek był najczęściej poszukiwanym przez użytkowników Oferteo.pl towarem w 2016 roku, a zainteresowanie nim zgłaszał co 10. użytkownik serwisu, składający zapytanie ofertowe dotyczące produktów - mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. - Na drugim miejscu uplasowały się okna, a TOP 5 uzupełniły jeszcze: urządzenia i instalacje do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, materiały budowlane oraz pellet drzewny: ekologiczne paliwo zyskujące coraz bardziej na popularności.

Z kolei najczęściej poszukiwanymi usługami były: ocieplanie i izolacja elewacji, budowa domu do stanu surowego i brukarstwo. Do TOP 5 najczęściej poszukiwanych usług weszły jeszcze: transport krajowy powyżej 3,5 tony oraz tynkowanie maszynowe.

Czego poszukiwali indywidualni klienci

Wśród towarów poszukiwanych przez osoby prywatne w Internecie, pierwsze miejsce zajął ekogroszek z 14 proc. wskazań. Z analizy Oferteo.pl wynika, że kolejne miejsca w zestawieniu zajęły: okna, urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej, materiały budowlane i pellet drzewny.

Z kolei najczęściej poszukiwanymi usługami przez prywatnych użytkowników były: budowa domu do stanu surowego, ocieplanie i izolacja elewacji, brukarstwo, remonty mieszkań oraz budowa domu pod klucz.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

O co pytały firmy

Najczęściej poszukiwanym produktem przez firmy był pellet drzewny. W dalszej kolejności przedsiębiorcy byli zainteresowani kupnem dystrybutorów wody, okien, węgla ekogroszku oraz materiałów budowlanych.

- Z kolei wśród usług poszukiwanych przez firmy dominował transport oraz leasing samochodów. Co prawda pierwsze miejsce w zestawieniu i tym razem zajęły prace związane z elewacjami, ale poza nimi w TOP 5 uplasowały się jeszcze transport krajowy powyżej 3,5 ton, leasing samochodów do 49 tysięcy złotych, transport zagraniczny powyżej 3,5 ton oraz leasing samochodów do 99 tysięcy złotych - wylicza Karol Grygiel.

Dodaje, że poszukiwanie wykonawców usług lub dostawców towarów za pomocą internetu pozwala oszczędzić i czas, i pieniądze, szybko sprawdzić oferty wielu firm, zapoznać się z opiniami na ich temat i przeprowadzić pierwsze rozmowy na temat możliwej transakcji.

Dane pochodzą z analizy ponad 157 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2016 roku przez osoby fizyczne i firmy.