Refundacja składek z PFRON na nowych drukach

Od października niepełnosprawni przedsiębiorcy i rolnicy, którzy chcą otrzymać refundację składek z PFRON, muszą składać wnioski na zmienionych drukach. Niewielkie opóźnienie w zapłacie składek nie będzie ich już pozbawiać wsparcia.

Publikacja: 13.11.2015 05:00

Foto: 123rf

W ostatnim czasie ustawodawca kilkakrotnie nanosił zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. 1 października wprowadzono nowe regulacje oraz wzory wniosków Wn-U-G oraz Wn-U-A o refundację składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, a także niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.

Celem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych oraz ich zatrudnianie. Zgodnie z art. 25a ustawy z 27 sierpnia 1999 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) osoby niepełnosprawne wykonujące własną działalność gospodarczą, a także niepełnosprawni rolnicy lub rolnicy zobowiązani do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, mogą otrzymać ze środków PFRON dofinansowanie w zakresie składek na ubezpieczenie. W przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą chodzi o składki emerytalne i rentowe, zaś w przypadku rolników o składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalno-rentową, wypadkową, chorobową i macierzyńską).

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne