Od jakiegoś czasu wiemy, że pszczoły rozumieją pojęcie zera i potrafią wykonywać podstawowe operacje matematyczne. Teraz naukowcy odkryli, że prawdopodobnie potrafią połączyć symbole z liczbami. Rzuca to nowe światło na ewolucję zdolności matematycznych, a być może otwiera furtkę dla komunikacji międzygatunkowej.

Ten sam francusko-australijski zespół, który odkrył, że pszczoły potrafią liczyć i rozumieją prostą arytmetykę, pokazuje, że zdolności poznawcze łączące liczby i ich graficzne wyobrażenie, nie ograniczają się do kręgowców.

Badania naukowców Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne, znanego powszechnie pod nazwą RMIT University, wykazały, że pewna liczba zwierząt innych niż ludzie, w tym gołębie, papugi, szympansy i małpy, była w stanie nauczyć się, że symbole mogą reprezentować liczby.

Profesor Adrian Dyer, kierujący tym badaniem powiedział, że „podczas gdy ludzie są jedynymi gatunkami, które opracowały systemy reprezentujące liczby, takie jak cyfry arabskie, badania pokazują, że koncepcja ta może być uchwycona przez mózgi znacznie mniejsze niż nasz”.

Jeśli weźmiemy jakąś liczbę, dajmy na to „7”, którą poznaliśmy jako dzieci, to jej znaczenie zarówno graficzne jak i liczbowe wydaje nam się oczywiste. Wyobraźmy sobie jednak, jakich zdolności poznawczych wymagałoby od nas rozpoznanie i zrozumienie tych wartości, jeśli nigdy wcześniej byśmy się z nimi nie zetknęli, ba, nie zetknęlibyśmy się z rozwiązaniem, które przypisuje symbolowi cokolwiek. Weźmy też pod uwagę, że człowiek ma 86 milionów neuronów, a pszczoła mniej niż milion. Oddziela nas też 600 milionów lat ewolucji. To przepaść, która jak by się wydawać mogło jest nie do przeskoczenia, a jednak nasze mózgi maja kilka zbliżonych umiejętności.

„Badania wykazały, że naczelne i ptaki również mogą nauczyć się łączyć symbole z liczbami, ale po raz pierwszy widzieliśmy to u owadów” – podkreślił Dyer.

Badanie pszczół wykazało, że owady potrafią dopasować rodzaj elementów testowych do ich ilości. Niezależnie, czy były to banany czy kapelusze pszczoły sygnalizowały ich ilość, jednocześnie wskazując na zgodność z symbolem graficznym czyli na przykład, gdy w teście napotkały dwa kapelusze określały ich ilość wiążąc cyfrę „2” z jej wartością „dwa”. Potrafiły też odwrócić znaczenie. Gdy spotkały symbol „2” potrafiły go odnieść do dwóch kapeluszy.

„Sugeruje to, że przetwarzanie liczb i rozumienie symboli odbywa się w różnych regionach mózgu pszczół, podobnie jak oddzielne przetwarzanie odbywa się w mózgu człowieka” – powiedziała doktor Scarlett Howard, która prowadziła testy na owadach.

Zrozumienie, w jaki sposób miniaturowe mózgi pszczół zarządzają informacjami, otwiera drogę do inspirowanych biologicznie rozwiązań, które wykorzystują ułamek mocy konwencjonalnych systemów przetwarzania.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

„Studiowanie mózgów owadów oferuje intrygujące możliwości przyszłego projektowania wysoce wydajnych systemów komputerowych. Kiedy szukamy rozwiązań złożonych problemów, często okazuje się, że natura już dawno wykonała tę pracę znacznie bardziej elegancko i efektywnie” - powiedział Dyer.