To pierwsza tak szczegółowa mapa zmian w DNA związanych z najpowszechniej występującymi nowotworami. Zespół z Wellcome Trust Sanger Institute wspierany przez genetyków i onkologów z całego świata zbadał komórki pobrane od 7042 pacjentów. Odkryli 21 charakterystycznych zmian, których obecność przyczynia się do 97 proc. przypadków tej choroby.
Według badaczy efekty ich badań pozwolą skuteczniej zapobiegać nowotworom i przyczynią się do opracowania nowych terapii.
– To krok milowy w badaniach nad rakiem – mówi prof. Mike Stratton, dyrektor Wellcome Trust Sanger Institute. – Bardzo się cieszę z tych wyników. W tych danych, ukrytych w genach komórek nowotworowych, znajduje się odpowiedź na pytanie, co naprawdę powoduje raka. To przełomowe osiągnięcie w dziedzinie onkologii.
5 mln mutacji u ponad 7 tys. pacjentów zbadali naukowcy poszukujący genetycznych przyczyn raka
Komórkowy szok
Naukowcy podkreślają, że to, co my nazywamy „rakiem", to w rzeczywistości różne choroby wywoływane przez odmienne mutacje genetyczne. O części tych procesów wiemy doskonale – substancje zawarte w dymie tytoniowym powodują mutacje w komórkach płuc, które z kolei prowadzą do uruchomienia procesów nowotworowych. Promienie ultrafioletowe wywołują mutacje w komórkach skóry, co prowadzi do powstania np. czerniaka. Część mutacji związana jest ze starzeniem się. A o części tych zmian nauka nie jest w stanie powiedzieć nic.