Przegląd serów przyprawia o zawrót głowy: od twardego górskiego Abondance de Savoie z Alp z mleka krowiego surowego (105 zł/kg), przez brie z truflami (135 zł/kg) czy Montgomery cheddar z niepasteryzowanego mleka krów rasy fryzyjskiej po pełen żyłek niebieskiej pleśni wyrazisty Stilton. Kupimy tu twardy szwajcarski emmentaler (78 zł/kg) o słodko-orzechowym smaku, mocny owczy roquefort, półtwardy Saint Nectaire dojrzewający w wilgotnych piwnicach oraz świeżutką mozzarellę z mleka bawolego (12 zł), a także 30-miesięczny (120 zł/kg) i 15-miesięczny (108 zł/kg) oryginalny parmezan.

Seromaniacy kupią tu dwa rodzaje holenderskiej goudy (w tym dwuletnią), szwajcarski gruyere (98 zł/kg) i ementaler (78 zł/kg), a także Fromage de Bellelay (120 zł/kg) – twardy ser w woskowanej skórce, skrawany w płatki za pomocą specjalnej gilotynki.

Poza serami w ofercie są kiełbaski francuskie naturalne i z figami, szynka parmeńska (138 zł/kg), szynka serrano (95 zł/kg) i włoska mortadela, np. z pistacjami.

Przygodę z serami można rozpocząć na miejscu przy wysokim stoliku. Zamówimy deski w cenie 18 zł za trzy sery, 30 zł za pięć. Do wyboru są gatunki miękkie, pleśniowe, twarde i jeden kozi. Można także zamawiać alkohole. Do pleśniowych będzie pasowało portugalskie białe słodkie wino Quinta do Alqueve 2995 Ribatejo DOC Colheita Tardia, do camemberta cydr, a do cheddara chianti classico.

W ofercie są także kanapki, np. gourmand z pesto, rukolą, serem do wyboru i suszonymi pomidorami (duża 18 zł, mała 14 zł) albo premium, w której dodatkowo występuje szlachetna wędlina (duża 24 zł, mała 19 zł).

Można tu także wpaść na kawę i croissanta (4 zł) albo słodki pain au raisins (4 zł), a na wynos wziąć bagietkę pszenną lub pełnoziarnistą (5 zł).

Wino na kieliszki kosztuje tu od 6,50 zł do 18 zł. Jako dodatek do serów można zamówić figi i morele (6 zł) albo suszone pomidory i oliwki (9 zł).

Jeśli chcemy poznać bliżej wybrane gatunki, możemy przyjść do La Fromagerie na warsztaty – Wojciech Bońkowski (magazyn “Wino”) i Marta Wrześniewska (La Fromagerie) prezentują tu cyklicznie różne sery, np. niebieskie: gorgonzola, roquefort i Stilton, czy wyłącznie sery angielskie w połączeniu z winami słodkimi i wytrawnymi. Terminy trzeba sprawdzać na Facebooku. Cena: 89 zł.

[ramka][b]La Fromagerie[/b], ul. Burakowska 5/7, Stara Fabryka Koronek, tel. 505 507 524, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 20, w soboty w godz. 10 – 18; można płacić kartą.

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ

Informacje dodatkowe:

• parking – tak

• sala dla palących – nie

• Internet – nie

• atrakcje dla dzieci – nie

• karta win – nie[/ramka]