W Sundborn, 13 km od miasta Falun w środkowej Szwecji znajduje się muzeum Carla Larssona (1853 – 1919), jednego z najwybitniejszych architektów wnętrz. Jego dzieła zdobią hol Muzeum Narodowego i foyer opery w Sztokholmie. Najbardziej jednak przypadł on Szwedom do serca dzięki akwarelom, na których pokazał swoją rodzinę – żonę Karin i siedmioro dzieci – w rodzajowych scenach z życia w Sundborn.
Na stałe Larssonowie wprowadzili się do swojego domu, zwanego Lilla Hyttnäs, w 1901 r. Karin Larsson, artystka, podobnie jak mąż, pasjonowała się wyposażeniem wnętrz (w Lilla Hyttnäs można podziwiać własnoręcznie przez nią utkane i haftowane tkaniny). W Sundborn małżeństwo stworzyło ze swego domu model architektury wnętrz, który z czasem stał się symbolem szwedzkiego stylu, inspirującym nadal Ikeę: jasne, przepełnione światłem pokoje, bezpretensjonalne, proste, funkcjonalne meble, żywe kolory, obicia na krzesła w kratę.
Dziś dom Larssonów wygląda nadal jak za czasów, gdy mieszkali w nim jego dawni właściciele. W muzeum prowadzone są workshopy, gdzie można pobawić się w designera, stworzyć rzeźbę z gliny, nauczyć się rysunku w japońskiej technice manga czy spróbować sił w malarstwie, mając nawet do dyspozycji nagi model. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się od 1 maja do 30 września, w pozostałym okresie wizytę trzeba zarezerwować. Lilla Hyttnäs odwiedza ok. 60 tys. osób rocznie.
Z Carlem Larssonem wiąże się nazwisko słynnego dramaturga Augusta Strindberga (1849 – 1912) – obaj należeli do skandynawskiej enklawy artystycznej w Grez pod Paryżem i byli zaprzyjaźnieni. Strindberg ma swoje muzeum w Sztokholmie przy Drottninggatan 85. Pod tym adresem, w domu nazywanym przez niego niebieską wieżą, mieszkał przez ostatnie cztery lata życia. Kiedy się tu wprowadził, miał 59 lat, cieszył się sławą jako niezwykle płodny autor powieści, nowel i dramatów. W czasie gdy tu mieszkał, zdążył napisać ponad 20 dzieł.
Mieszkanie zachowało się w oryginalnej formie (jest jednym z 25 apartamentów, które Strindberg posiadał w Sztokholmie). Dziś można tu zwiedzać jego pokój do pracy, sypialnię i jadalnię. Centralną część muzeum stanowi biblioteka z 3 tysiącami tomów. Tutaj też prezentowane są ekspozycje pokazujące Strindberga także jako fotografa i malarza.