Najczęściej przez jamę ustną. Zarobaczone zwierzęta z kałem wydalają duże ilości pasożytów. Podczas codziennego mycia pasożyty dostają się do pyszczka zwierzęcia. My natomiast często podczas zabawy dajemy im się polizać. Do zakażenia człowieka dochodzi również na skutek jedzenia niemytych działkowych owoców i warzyw, które rosną na niskiej wysokości. Znane są także przypadki zarażenia np. tęgoryjcami człowieka podczas bezpośredniego kontaktu przez skórę. Zakażenia takie mają miejsce np. w piaskownicach, podczas opalania się na trawnikach i w parkach – szczególnie w środowisku miejskim. U ludzi wówczas obserwuje się tzw. skórną larwę wędrującą. W miejscu wniknięcia pasożyta pojawiają się silnie swędzące zmiany skórne. Z czasem na skutek wtórnych zakażeń bakteryjnych zmienić się mogą one w zmiany przypominające owrzodzenia. Często obserwuje się zahamowanie migracji larw trwające nawet miesiącami, po czym ponownie uaktywniają swoją wędrówkę. W przypadku zakażenia człowieka tasiemcem dochodzi do uporczywej i silnej bolesności jamy brzusznej. Pojawiają się okresowe zaparcia połączone z naprzemiennymi luźnymi stolcami o śluzowato-krwistej konsystencji. Chory traci na wadze, mimo że je więcej. Okolica odbytu ze względu na drażniące działanie uwalnianych członów tasiemca jest rozpulchniona, zaczerwieniona i silnie swędząca.
[b]Kto jest najbardziej narażony na robaczyce?[/b]
Małe dzieci, które nie mają dostatecznej wiedzy i nawyków w przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, i mieszkańcy wsi.
Co zrobić, by nie zarazić się od naszego czworonoga?Najważniejsze znaczenie ma higiena oraz systematyczne odrobaczanie zwierzęcia przynajmniej raz na trzy miesiące. Obecnie na rynku oferowane są preparaty w postaci mikropipetek wypuszczanych na kark zwierzaka, które pozbawiają go pasożytów jelitowych. Pragnę dodać, że programy odrobaczania zwierząt proponują, by psy i koty do ukończenia szóstego miesiąca życia odrobaczane były nawet siedem – osiem razy. Dorosłe zwierzęta odrobaczać trzeba co trzy miesiące. Suki i kotki przed pokryciem i około 10 – 14 dni po porodzie. W tej chwili na rynku znajdziemy preparaty, które zabezpieczają zwierzęta przed wszystkimi rodzajami pasożytów, zarówno przed tymi żyjącymi w układzie pokarmowym, jak i skórnymi.
[b]A czy konieczne jest odrobaczanie kotów domowych, które nie wychodzą na dwór?[/b]
Oczywiście, że tak, bo przecież my wychodzimy na dwór, więc możemy przynieść do domu na butach larwy, jaja czy człony pasożyta. Kot, jak wiadomo, lubi lizać buty i w ten sposób pasożyty dostają się do jego organizmu.