„Latająca maszyna" powstała, by za pomocą familijnej konwencji i najnowszych technologii promować muzykę Chopina. Twórcy musieli nie tylko połączyć animację komputerową z lalkową i zdjęciami aktorskimi, ale także zadbać, by rytm i forma obrazu oddawały piękno chopinowskich utworów.
Ostatecznie postawili na formułę filmu w filmie. W filharmonii bizneswoman (Heather Graham) wraz z dziećmi ogląda animowaną etiudę. W roli akompaniatora występuje Lang Lang. Na ekranie rozgrywa się historia małej Ani, którą tata zostawił pod opieką cioci, a sam wyjechał pracować do Londynu. Dziewczynka tęskni za ojcem. W końcu, na wysypisku starych mebli, odnajduje fortepian, który zamienia się w cudowną maszynę latającą. Ania leci nią śladami taty.
Edukacyjny charakter ma również „Gwiazda Kopernika" przygotowana przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. To rysunkowa biografia wielkiego astronoma – od czasów jego dzieciństwa aż po okres studiów w Europie, w których trakcie dokonuje odkrycia rewolucjonizującego spojrzenia na świat. Dzięki filmowi dzieci mogą przede wszystkim poczuć atmosferę epoki.
Toruński astronom żył w renesansie – czasach niezwykłego intelektualnego ożywienia, w których wiara w cuda mieszała się z nauką. Z jednej strony alchemicy poszukiwali magicznej formuły kamienia filozoficznego mającej zamieniać metale nieszlachetne w złoto, a astrologowie uchodzili za ludzi zdolnych wywróżyć przyszłość. Z drugiej zaś rozwijała się astronomia, wiedza o ruchach planet i kosmosie.
To zderzenie szarlatanerii z nauką dobrze obrazuje w filmie spotkanie Kopernika z niderlandzkim alchemikiem Paulem van de Volderem, który najpierw rozbudza w młodym Mikołaju naukową pasję, ale potem okazuje się oszustem pragnącym go bezczelnie wykorzystać.