Kto musi mieć ubezpieczenie OC?


Ubezpieczenie OC wykupywane jest na każdy pojazd indywidualnie. Oznacza to, że jeśli jesteśmy właścicielem auta, musimy posiadać ważną polisę ubezpieczeniową niezależnie od tego, czy to my, czy na przykład nasz małżonek, korzystamy z tego pojazdu. Zadaniem ubezpieczenia jest ochrona każdego, kto mógłby zostać poszkodowany przez tenże ubezpieczony pojazd.

Co zapewnia ubezpieczenie OC?


Konstrukcja prawna ubezpieczenia OC zakłada, że każda osoba poszkodowana w wypadku spowodowanym z winy kierowcy posiadającego ubezpieczenie OC, otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela, w którym sprawca kolizji czy wypadku posiada wykupione ubezpieczenie. Jeśli więc jesteśmy winnym zdarzenia, to nasz ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty związane z naprawą auta osoby poszkodowanej, a także ewentualne koszty leczenia, odszkodowania czy renty dla poszkodowanych osób. Ubezpieczenie to zdejmuje odpowiedzialność finansową z naszych barków i przekazuje osobie poszkodowanej. Ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, system teoretycznie powinien działać idealnie. Jednak nie każdy decyduje się na zakup ubezpieczenia — i wtedy gdy taki kierowca stanie się sprawcą wypadku czy kolizji to koszty odszkodowania pokrywane są w ramach Ubezpieczeniowego Funduszy Gwarancyjnego. I dopiero UFG za pomocą chociażby egzekucji komorniczych odzyskuje pieniądze od nieubezpieczonego sprawcy wypadku.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenia?


Zakup ubezpieczenia nie jest skomplikowany i nie wymaga wielkiego wysiłku. Wystarczy, że poszukamy porównywarki ubezpieczeń OC i AC, takiej jak

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

rankomat.pl

. Tam, po wypełnieniu krótkiej ankiety informacyjnej, otrzymamy wyliczone bezpośrednio dla nas składki ubezpieczeniowe. Oferty te będą uszeregowane nie tylko pod względem atrakcyjności cen, ale wymienione zostaną również dodatkowe zalety tychże ofert, przekraczające ustawowe minima — na przykład Assistance czy samochód zastępczy.