Co sprawdza bank?

Złożenie wniosku o kredyt w wybranym banku to dopiero początek walki o pozyskanie dodatkowych środków finansowych. Pozytywne rozpatrzenie wniosku lub jego odrzucenie – o tym, jak zakończą się losy tego dokumentu decydują zatrudnieni przez bank specjaliści. To ich zadaniem jest sprawdzenie wiarygodności każdego potencjalnego kredytobiorcy oraz ocenienie ryzyka związanego wziętym przez niego kredytem. Jakie informacje są tu sprawdzane w pierwszej kolejności? Przede wszystkim wysokość dochodów, historia zatrudnienia oraz czas obowiązywania umowy o pracę. Nie bez znaczenia pozostaje również sytuacja rodzinna i mieszkaniowa osoby składającej wniosek o kredyt.

 

Niezbędne BIK

Z punktu widzenia bezpieczeństwa kredytowego najważniejsze są jednak te informacje, której znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej. Dlaczego to one są stawiane na pierwszym miejscu? Bo dzięki raportom Biura Informacji Kredytowej można sprawdzić, czy dana osoba miała już w przeszłości problemy ze spłatą kredytu oraz czy w chwili składania wniosku o kolejny kredyt nie ma problemów związanych z uregulowaniem poprzednich zobowiązań. W czasach, gdy o bezpieczeństwie pożyczek oraz odpowiedzialności związanej z zaciąganiem kredytów mówi się coraz więcej, informacje znajdujące się w BIK są bardzo cenne dla każdego banku. Jak się okazuje korzystają z nich już nie tylko tradycyjne placówki bankowe, ale i firmy udzielające mniejszych pożyczek na krótki okres.

 

Nie tylko banki!

Informacje związane z historią kredytową oraz sytuacją finansową potencjalnych kredytobiorców sprawdzają coraz częściej również instytucje pozabankowe. Jedyną firmą pożyczkową spoza sektora bankowego, która współpracuje bezpośrednio z BIK, jest Wonga. Dla wielu młodych, odpowiedzialnych i ceniących sobie niezależność ludzi już dawno stała się alternatywą dla tak popularnych kart kredytowych. Sprawdzenie wiarygodności osób starających się o drobną pożyczkę lub większy kredyt to podstawa dla każdego banku i firmy z sektora digital finance.