Duet Friend and Fellow wystąpi Archikatedrze św. Jana na Starówce

Duet Friend 'N Fellow będzie gwiazdą Koncertu Świątecznego w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie - pisze Marek Dusza.

Publikacja: 26.12.2014 13:17

Duet Friend and Fellow wystąpi Archikatedrze św. Jana na Starówce

Foto: Fotorzepa/Marek Dusza

Występ odbędzie się w sobotę 27 grudnia o godz. 20:30, a organizatorem imprezy gromadzącej co roku liczną publiczność jest Stołeczna Estrada. Niemiecki duet występował już w Warszawie pięć lat temu w ramach cyklu Era Jazzu.

Chyba nikt, kto słucha Friend 'N Fellow po raz pierwszy, nie powiedziałby, że ich rodzinnym krajem są Niemcy. Ciemnoskóra Constanze Friend ma głos jak amerykańskie bluesowe divy. Thomas Fellow gra z wirtuozerią wybitnego gitarzysty, a przy tym ciekawie aranżuje popularne tematy.

Pierwszy raz spotkali się w 1984 roku, gdy razem z grupą młodych muzyków założyli zespół składający się z trzech wokalistek i dwóch gitarzystów. Oryginalny skład nie przetrwał konfrontacji z publicznością i rozpadł się po pierwszym występie. Constanze i Thomas powrócili na scenę w 1991 r. jako duet. W czasie 20 lat wspólnej kariery sprzedali 100 tys. płyt i dali ponad półtora tysiąca koncertów na całym świecie. W dyskografii mają dziewięć albumów, z których osiem ukazało się pod szyldem wytwórni Ruf Records Thomasa Rufa, miłośnika bluesa.

Duet Friend 'N Fellow specjalizuje się w standardach. Niskim, zmysłowym głosem Constanze Friend ciekawie interpretuje takie tematy, jak „My Baby Just Cares For Me" z repertuaru Niny Simone, „Still Haven't Found What I'm Looking For" grupy U2, „What a Wonderful World" z repertuaru Louisa Armstronga. Pięc lat temu zadziwili oryginalną interpretacją tematu Jimiego Hendriksa „Purple Haze", znakomicie wykonali balladę Joni Mitchell „A Case of You". Zaskakujące było sięgnięcie po przebój grupy Depeche Mode „Shout", a także brawurowo zaśpiewany i zagrany „Highway to Hell" AC/DC. Właśnie w popowych i rockowych tematach duet wypada najlepiej.

W cyklu świątecznych koncertów Stołecznej Estrady wystąpili dotychczas w Warszawie: wokalistki Barbara Hendricks, Angelique Kidjo, Dee Dee Bridgewater, pianista Chick Corea, grupy wokalne Take 6, The Golden Gospel Singers, The Hilliard Ensamble oraz The New York Voices.

Bilety dostępne na stronie eBilet.pl, w salonach sprzedaży Empik, w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8.

Marek Dusza

Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat