Dzieła klasyków współczesności pochodzą z prywatnej kolekcji Jerzego Olkiewicza i Dobrochny Strumiłło-Olkiewicz. Większość z nich do dary artystów dla kolekcjonerskiej pary - miłośników sztuki, którzy zawodowo zajmują się jej promocją i popularyzacją.

Głównie są to prace na papierze: rysunki, akwarele, grafiki, bo zdaniem Jerzego Olkiewicza: „(…) rysunki – zawsze bardziej osobiste od obrazów, już chociażby przez ograniczenie środków wypowiedzi, przez odmienny sposób jej aranżowania (..) mogą stanowić klucz do zrozumienia malarstwa.”

Jerzy Olkiewicz jest autorem książek o sztuce(m.in. „Archipelagu Picassa”) i krytykiem, którego recenzje ukazywały się na łamach „Projektu”, „Sztuki”, „Ty i Ja”, „Kultury”, „Przeglądu Kulturalnego”, „Architektury”. A Dobrochna Strumiłło-Olkiewicz przez wiele lat  pracowała w dziale handlu zagranicznego DESY, promując polskich artystów na rynkach zagranicznych.

W ich kolekcji są prawdziwe rarytasy, jak portretowe drzeworyty Jerzego Panka z lat 50. i 60., syntetycznie charakteryzujące postacie fikcyjne lub realne, geometryczne kompozycje abstrakcyjne Stefana Gierowskiego - minimalistyczne, a jednocześnie zaskakujące dynamiką barw, wysmakowane kolorystycznie gwasze Mieczysława Wejmana, ekspresyjne „Pejzaże” Rajmunda Ziemskiego, litografie Lucjana Mianowskiego z serii „Katedra” i „Zachód słońca”, unikatowe serigrafie Jana Tarasina z lat 70., czy przesycone erotyką i witalnością obrazy Jana Dobkowskiego. O źródłach tych ostatnich artysta mówi: „Prawdziwa miłość jest zawsze naturalna i piękna. Wydaje mi się, że jeżeli ktoś nie ma głębokich przeżyć erotycznych, to nie ma i malarskich.”

Najwszechstronniej reprezentowany jest w tym zbiorze Zbigniew Makowski, którego „polifoniczne” i symboliczne  malarstwo czerpie inspiracje z wielu źródeł: sztuki różnych stylów i epok, muzyki, pism filozoficznych i ezoterycznych, tworząc intrygujące wizualne rebusy. Są tu akwarele , ale i mistrzowskie obrazy olejne.

Ceny wywoławcze wystawionych dzieł wynoszą od kilkuset do dziesięciu tysięcy złotych.

Aukcja odbędzie się 19 marca o godzinie 19 w domu aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 34-50